۷ گام رئالیستی برای احیای برجام

کارگران غیرماهر در داخل آمریکا بیکار شدند و هزینهها بالا رفت اما از آن طرف آنهایی که صاحب تکنولوژی بودند، رشد زیادی کردند. واقعیت امر این است که مسکو با شورشیان تحت حمایت خود در لوهانسک و دونتسک در منطقه دونباس در شرق اوکراین و پس از آن که شبه جزیره کریمه این کشور را به خاک خود ضمیمه کرد تا به امروز دست بالا را در بحران و مناقشه اوکراین و در چانه زنی با واشنگتن، ناتو و اتحادیه اروپا داشته است.

آمریکا و همپیمانان اروپاییاش تجمع دهها هزار نیروی نظامی روسیه در مرز اوکراین طی روزهای گذشته را به احتمال حمله دوباره و تکرار سناریوی الحاق شبه جزیره کریمه این کشور تعبیر میکنند. یکی از فرضیههای مطرح برای واشنگتن و همپیماننش در ناتو این است که روسیه با استقرار نیروهایش در مرز با اوکراین سعی دارد تا پیامی هشدارآمیز به کییف و کشورهای غربی بفرستد و به این ترتیب نسبت به پیامدهای عضویت اوکراین در پیمان سازمان آتلانتیک شمالی هشدار دهد.

حضور نظامیان تحت حمایت روسیه در مرز اوکراین در پی جنگ ۸ ساله این دو کشور در منطقه دونباس. خبرگزاری آناتولی تصاویری از حضور نظامیان اوکراین در خط جبهه درگیری با جدایطلبان دونباس در شرق این کشور را تهیه کرده است.

دبیرکل ناتو با اعلام اینکه پاسخ کتبی بروکسل به پیشنهادات امنیتی روسیه در حال تهیه است، گفت: این سازمان قصد استقرار واحدهای نظامی خود در خاک اوکراین را ندارد. ما همچنان به آقای روحانی توصیه استعفا را داریم چرا که اگر شرایط طوری است که به آقای روحانی اجازه ادامه کار نمیدهد باید فکری کنند یعنی ساختار را درست کرده و تغییرات لازم را ایجاد کنند.

در ابتدای ورودی پارک هوخه به هریک از بازدید کنندگان یک دوچرخه داده می شود به راحتی از تمام بخش های پارک دیدن کنند. دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) گفت: در صورت حمله روسیه به اوکراین، ناتو برنامهای برای اعزام نیروهای رزمیبه این کشور غیر عضو ندارد.

اوکراین تخمین میزند که حدود ۹۰ هزار نظامی روسیه در نزدیکی مرز دو کشور مستقر شدهاند. مسکو در پاسخ به نگرانیهای آمریکا و کشورهای اروپایی تاکید کرده که «انگیزه تهاجمی» ندارد و تنها به فعالیتهای روزافزون ناتو در نزدیکی مرزهایش و تقویت ارتش اوکراین واکنش نشان داده است. وی هشدار داد که روسیه در گذشته نیز پیش از دخالت در کشورهای همسایه به همین شکل نیروهایش را در نزدیکی مرزهایش مستقر کرده بود.

استولتنبرگ با اشاره به استقرار هزاران نیروی روسیه، هواپیما و سیستمهای تسلیحاتی اس – ۴۰۰ در بلاروس، افزود: از طرف ناتو ما آماده مشارکت در گفت و گویی سیاسی هستیم، اما اگر روسیه رویارویی مسلحانه را انتخاب کند، آماده پاسخگویی هستیم. به گزارش جام جم آنلاین ، ینس استولتنبرگ افزود: ما هیچ برنامهای برای اعزام نیروهای رزمی ناتو به اوکراین نداریم.

علاوهبراین، هدف از این اقدام، کمک به ایمنی هستهای آمریکا و محدود کردن فعالیت هستهای ایران است. وی تاکید کرد: تروئیکای اروپا فرصت بازنگری و تغییر رویه برای نشان دادن عزم جدی خود در تعامل با ایران را دارد، در عین حال به سایر کشورهای اروپایی نیز خوشامد میگوییم و آمادگی داریم در قالب سیاست خارجی متوازن، روابطی فعال و پویا را با آنها پیگری کنیم.

این در حالی است که یکی از اولین واکنشهای مسکو در صورت تشدید بحران اوکراین میتواند محدودسازی صادرات گاز به اروپا باشد. اما تحریمهای ناقض حقوق بشر توسط آمریکا علیه کشور ایران و برنامه صلحآمیز هستهای، چه توجیهی غیر از بیتدبیری و ناتوانی این کشور در سیاست خارجی میتواند داشته باشد؟

اگرچه در حال حاضر مسکو و واشنگتن خواهان درگیری نظامی نیستند اما حاضر به عقبنشینی از مواضع خود بر سر اوکراین هم نیستند؛ مسکو از حمایت از شورشیان در لوهانسک و دونتسک صرفنظر نمیکند و کریمه را جز لاینفک خاک خود میداند و غرب سیاست حمایت از کییف و سناریوی پیوستن اوکراین به ناتو را کنار نمیگذارد.

میزگرد اول با عنوان مبانی نظری تحلیل سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران با حضور سید محمد کاظم سجادپور و حمیرا مشیرزاده صورت گرفته است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در تماسی تلفنی با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود گفت که پیشنهادهای آمریکا و ناتو در مورد مسئله امنیتی، نگرانیهای اصلی مسکو را مورد توجه قرار نداده است. میزنند یا فراتر از آن در کشورهای آمریکای لاتین صحبت از نفوذ ایران در ونزوئلا و روابط گستردهی ایران با چندین کشور آمریکای لاتین مثل کوبا بولیوی و .. نشان میدهد که چه اندازه قدرت و توانایی جمهوری اسلامی ایران در زمینهی شکست سیاستهای آمریکا چه در داخل ایران و چه در کشورهای آمریکای لاتین موفق بوده است.

گروه دوم معتقدند که باید قدرت ایران را اول از ایران گرفت و سپس میتوان ایران را سرنگون کرد. بعد از گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی به وعدههایشان عمل نکردهاند در چند گام تعهداتش ذیل برجام را کاهش خواهد داد. مسکو بارها اعلام کرده که قصد حمله به اوکراین را ندارد.

به گزارش از اسپوتنیک، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در گفتگو با شبکه “کریمه 24” گفت: کشورهای غربی با توجه به تنش بین اوکراین و روسیه و اتهامات کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آمریکا مبنی بر برنامه ریزی مسکو برای تهاجم به کی یف، در حال انتقال شبه نظامیان آموزش دیده به اوکراین هستند. با این حال مقامات آمریکا بر این باور هستند که روسیه در آینده نزدیک به دنبال دخالت نظامی در اوکراین نیست.

جنگ بر سر الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و نیز درگیریها بین نظامیان اوکراین و شبه نظامیان مورد حمایت مسکو در شرق این کشور تاکنون جان حدود ۱۴ هزار نفر را گرفته است. روسیه در سال ۲۰۱۴ با الحاق شبه جزیره کریمه به خاک خود شاهد واکنش محدودی از سوی کشورهای غربی بود.

به نظر میرسد بهترین گزینهای که منافع مثلث روسیه-اوکراین-غرب را در کوتاه مدت و میان مدت تامین میکند ادامه توازن قوای فعلی و پرهیز از رویارویی نظامی است. ترامپ با این حال ادامه داد که از اعلام رسمی نامزدی برای رقابتهای انتخابات ریاستجمهوری ۲۰۲۴ آمریکا تا قبل از برگزاری انتخابات میاندورهای ۲۰۲۲ ندارد.

در حالی که مایکل بلومبرگ نامزد دموکرات انتخابات ریاستجمهوری ۲۰۲۰ آمریکا گفته که آماده است بخش زیادی از ثروت کلانش را در راه رقابت ترامپ و اخراج او از کاخ سفید هزینه کند، ترامپ تاکنون رکورد عزل مقام های محافل داخلی دولتش را در کارنامه داشته است.

ایالات متحده و کشورهای اروپایی به اخراج روسیه از گروه هشت و وضع تحریم علیه مسکو اکتفا کردند. دستیابی به یک توافق هسته ای جدید امکان پذیر است؟ ما در یک مواردی اینجوری عمل کردیم، موفقیتش را دیدیم؛ یک نمونه، همین مسئلهی تأمین سوخت بیست درصدِ مورد نیاز نیروگاه تحقیقاتی تهران است که رادیوداروهای مهمِ مورد نیاز کشور در آنجا تولید میشود.

با این حال، کرملین اعلام کرد که پوتین پیش از تصمیمگیری در مورد اقدامات بیشتر، این پیشنهادها را به دقت مورد بررسی قرار میدهد. ساعت 24-وزیر دفاع روسیه در گفتوگو با همتای ترکیهای خود از برخی گزارشها مبنی بر انتقال شبهنظامیان گروههای تروریستی غرب آسیا به منطقه مورد مناقشه «قره باغ» ابراز نگرانی کرد. بر اساس این گزارش، پروندهای در دیوان عالی آمریکا وجود دارد که درباره پرداخت غرامت به قربانیان تروریسم است و فرصتی به مجلس نمایندگان و دولت اوباما میدهد تا پس از مدتهای طولانی برای نخستین بار بر سر ایران به توافق برسند.