کرونا یا کووید ۱۹ چیست و دانشمندان درباره این بیماری چه میگویند؟

کرونا در لغت به معنای تاج یا هاله است که به ویژگی ظاهری ویریونها (شکل عفونی ویروس) برمی گردد. در ۱۱ فوریه ۲۰۲۰ میلادی، سازمان بهداشت جهانی، نام ویروس جدید کرونا را که در سراسر جهان منتشر شده بود، کووید ۱۹ نامید. در آن زمان، میزان قربانیان کرونا به هزار نفر و مبتلایان به دهها هزار نفر رسیده بود. بر این اساس، سازمان بهداشت جهانی ضمن خطرناک توصیف کردن این بیماری، از همه کشورهای جهان خواست برای مقابله با این بیماری، همه کشورها محدودیتهای قرنطینهای اعمال کنند. تا قبل از ۱۱ فوریه، این ویروس سارس-کو.

از حضور در دورهمیها با دوستان و خانواده پرهیز کنید. با استفاده از تلفن، پیامک یا فضای آنلاین برای تماس با ماما، پزشک زنان و یا سایر خدمات مورد نیازتان تماس بگیرید. سایر اقدامات محافظتی شامل شستشوی مرتب دستها با آب و صابون، تمیز و ضدعفونی کردن سطوحی که در معرض تماس هستند، هشیار بودن نسبت به سلامتی خود و درخواست کمک پزشکی سریع به محض مشاهده هرگونه علائم مشابه کرونا. آیا میتوانم با اطمینان از سلامتی نوزادم را شیر بدهم؟

در عین حال افزایش آماری هم که در کودکان به ویژه کودکان زیر 10 سال داریم، همین موضوع را نشان میدهد. در کودکان هم ابتلا به آنفلوآنزا و اُمیکرون تقریبا برابر است. البته ما از نظر صرفه اقتصادی نمیتوانیم برای همه تست انجام دهیم و بر این اساس نمیتوان آمار دقیقی داد. توکلی با بیان اینکه قطعا بیشتر افزایش ابتلا به کرونا در حوزه سرپایی خواهد بود، ادامه داد: بهطوری که بیماران، بیمارانی هستند که عمدتا بیماران بدحالی نیستند. منتها نکتهای که وجود دارد و منجر به امیدواری شده، این است که بالای 80 درصد جمعیتمان واکسینه شدند. در عین حال آنچه واکسیناسیون را برای مقابله با سوش اُمیکرون تقویت میکند، انجام واکسیناسیون دُز بوستر یا دز سوم است.

بهترین راه پیشگیری و کند کردن روند سرایت بدست آوردن اطلاعات کافی درمورد ویروس کرونا، بیماری­ هایی که ایجاد می­ کند و نحوه­ ی سرایت است. شما می ­توانید با شستن دست­ ها یا استفاده از مواد ضدعفونی­ کننده­ حاوی الکل و دست نزدن به صورت از خود و دیگران دربرابر این ویروس محافظت کنید. ویروس کووید-۱۹ در وهله­ ی اول از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی فرد بیمار هنگام عطسه و سرفه منتقل می ­شود بنابراین تمرین آداب تنفسی (مثلا سرفه کردن در آرنج) بسیار مهم است.

واقعیت: اکثر افرادی که به کووید 19 مبتلا می شوند ، یک نوع خفیف از بیماری دارند و بدون نیاز به مراقبت های پزشکی حرفه ای بهبود می یابند. حدود 8 نفر از هر 10 نفر مبتلا به کووید 19علائم خفیفی دارند. از هر شش نفر یک نفر به شدت بیمار می شود و به مراقبت در بیمارستان نیاز دارد. مدل سازی علمی نشان می دهد که از هر 100 نفری که به ویروس کرونا مبتلا می شوند ، حدود 1 نفر می میرد.

طبیعی است که بسیاری از مسائل درباره این واریانت ناشناخته باشد. تشخیص نحوه عملکرد و تولید دارو برای این سویه نیازمند زمان است. این سویهی جدید علائم خفیفتری ایجاد میکند و نرخ مرگومیر آن تا به این لحظه کمتر از کرونای دلتا بودهاست. اما این سویه سرعت انتقا بسیار بالاتری دارد، و این یعنی تعداد بسیار زیادتری از مواد ابتلا در مقایسه با دلتا. با توجه به اینکه سویه دلتا همچنان به پیشروی خود ادامه میدهد و علائم خطرناکتری دارد، توجه متخصصان روی پیشگیری از این واریانت است.

محققان به دنبال یافتن هر گونه تاثیر بالقوه سویه امیکرون بر اثربخشی واکسنهای کووید-۱۹ هستند. اگرچه اطلاعات همچنان محدود است، اما سازمان بهداشت جهانی بر این باور است که این یک فرض منطقی است که واکسنهای موجود در حال حاضر در برابر بیماریهای شدید و مرگ از افراد واکسینه شده محافظت میکنند.

البته، تعیین دقیق دوره کمون یک ویروس، نیازمند انجام مطالعات دقیق است. دوره های نهفتگی SARS-CoV-2 ممکن است بر اساس وضعیت واکسیناسیون، اختلالات و بیماری های زمینه ای، سابقه ابتلا به یک عفونت خاص، سن و حتی دوز ویروسی که افراد مبتلا، با آن آلوده می شوند متفاوت باشد. اگر دوره نهفتگی Omicron به طور قطعی کوتاه تر باشد، دانشمندان باید تعیین کنند که چرا ویروس جدید، چنین ویژگی دارد. برخی از علل این شرایط، می تواند ذاتی خود ویروس باشد. دو مطالعه آزمایشگاهی که اخیرا انجام شده، ولی هنوز در مجلات علمی منتشر نشده اند، نشان دادند که ممکن است ویروس امیکرون، با همین شیوه، در داخل بدن افراد مبتلا، مکانیسم های بیماری زایی مختلف خود را، انجام می دهد.

  • هنگامی که بیمار هستید، در خانه بمانید
  • برای هادیهای رشتهای، $$ 0.8$$ تا $$ 0.87$$
  • تا حد امکان از وسایل نقلیه عمومی استفاده نکنید
  • مشکل در تنفس

بنابراین ممکن است مسافری که وارد میشود، در آن لحظه ظاهرا پاسخ تستش منفی باشد، اما چند روز بعد که ویروس در بدنش تکثیر میشود، تستش مثبت شود. ما هم جدا از دنیا نیستیم. این ویروس در ایران وجود دارد ولی امیدواریم باتوجه به پیکی که اخیرا گذراندیم و بسیاری از افراد به بیماری مبتلا شدند و افزایش واکسیناسیون، مانند برخی کشورهای اروپایی نشویم. واقعیت این است که شکل نهفتگی ویروس اومیکرون در بدن با دلتا یا کرونای چینی تفاوتهایی دارد. علائم ابتلا به سویه اُمیکرون مانند سایر سویههای کووید ۱۹ طی چند روز از بین میرود. علائمی که در بیماران مبتلا به اُمیکرون ظاهر میشود، در مقایسه با علائمی که در نوع بسیار خطرناک دلتا مشاهده شده، بسیار خفیف است.