هویت ملی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران

از سوی دیگر، ایالات متحده استدلال میکند که همه این تحریمها مربوط به برنامه هستهای نبوده است (بهویژه تحریمهایی که اعضای ارشد سپاه پاسداران ایران را هدف قرار داده است). از این رو دونالد ترامپ نیز با لحنی بیسابقه نسبت به دیگر رؤسای جمهور ایالاتمتحده، هشدار داده است که در صورت عدم تأمین بودجه دفاعی لازم از طرف اعضای ناتو، آمریکا نیز از نقش خود در این پیمان خواهد کاست.

این دلیلی است که چرا نظامیان ما در آنجا حضور دارند. وی معتقد است که بهتر بود دولت به جای گران کردن ارز در سال ۹۶ تصمیم میگرفت که قیمت سوخت را واقعی کند چرا که خیلی بهتر بود، مردم نمیتوانند هم هزینه گران شدن ارز را پرداخت کنند و هم هزینه افزایش نرخ بنزین چرا که گرانی بنزین بر روی همه چیز اثر میگذارد، فقط این گونه نیست که مردم گرانی بنزین را تحمل کنند بلکه باید متحمل گرانی در همه ابعاد باشند و جامعه ظرفیت افزایش این گرانی را نخواهد داشت.

وی در پاسخ به اظهارات وزیر اطلاعرسانی لبنان مبنی بر پوچ بودن جنگ در یمن، افزود: ما از جانب عربستان سعودی و ائتلاف تحت رهبری خود از دولت مشروع در یمن حمایت کردهایم. وی گفت که صهیونیست ها توانستند رکن اول پروژه خود را انجام دهند و ۷۸درصد سرزمین فلسطین را بگیرند. گروههای شبهنظامی در ادامه اعتراضات خود دست به دامن دستگاه قضایی هم شدند اما در نهایت دیوان عالی عراق با رد شکایت مطرح شده نتیجه انتخابات را به صورت رسمی تایید و راه را برای تشکیل دولت جدید هموار کرد.

اگر واشنگتن تحریم ها را لغو کند، تهران میگوید دوباره برنامه هستهای خود را محدود خواهد کرد. ایران از آمریکا میخواهد همه تحریمهایی را که پس از سال 2018 اعمال کرده است لغو کند. در سال 2018، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، واشنگتن را از توافق خارج کرد و تحریم های آمریکا علیه تهران را دوباره اعمال کرد.

چنانکه پدیدار شدن نشانههای ازسرگیری گفتوگوهای دو کشور پس از چندین سال قطع رابطه ناشی از رقابتهای منطقهای ریاض و همراهی با فشار حداکثری دولت پیشین آمریکا علیه ایران، حکایت از آن دارد که این رابطه در مسیر بازگشت به روال طبیعی است. به گزارش اقتصادنیوز ؛ درحالیکه دور هشتم مذاکرات احیای برجام در وین پس از یک وقفه ۳ روزه به مناسبت آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی، از امروز دوشنبه ادامه خواهد یافت، بازار گمانهزنی درباره مناقشه هستهای ایران و آینده مناسبات تهران و واشنگتن همچنان داغ است.

فیصل بن فرحان با اتهام زنی به یمنیها در نپذیرفتن آتشبس پیشنهادی ریاض، مدعی شد: پیشنهاد مذکور همچنان روی میز قرار دارد. حوثیها همچنان به شلیک موشکهای بالستیک و حملات پهپادی به عربستان ادامه میدهند.

پرورش گل، دامداری و به خصوص گاوداری راه های اصلی کسب در آمد کشور هلند معرفی شده است. انریکه مورا، دیپلمات اتحادیه اروپا در اواسط دسامبر به مذاکره کنندگان هشدار داد که پنجره فرصت برای نجات توافق هستهای ایران به چند هفته کاهش یافته است.

اگرچه آنها می گویند که به دلایل اقتصادی خواهان نجات توافق هستهای هستند، اما عادی سازی روابط با غرب، به ویژه با ایالات متحده که معتقدند هدفش تغییر رژیم در تهران است را رد میکنند. مورا، هماهنگ کننده مذاکرات در آغاز دور هشتم و احتمالاً آخرین راند مذاکرات در وین برای نجات برنامه جامع اقدام مشترک است، گفت: «تصمیمات سیاسی دشواری باید هم در تهران و هم در واشنگتن اتخاذ شود».

ما در اواخر ماه مارس طرحی را برای آتشبس جامع و راهحلی سیاسی مطرح کردیم. این نرخ متوسط سود بازار بین بانکی در پنج ماه ابتدایی دولت رئیسی به بیش از 20 درصد رسیده است. با وجود اینکه زبان هلندی زبان سختی است اما بسیاری از مردم شهرهای هلند به این زبان صحبت می کنند.

» نوشته است: اگرچه ایران و ایالات متحده هر دو علاقهمند به احیای توافق هستهای به نظر میرسند، اما با وجود تعمیق بیاعتمادی در سالهای اخیر در میانه خصومت چندین دههای، بعید است هر دو طرف روابط خود را در آینده نزدیک عادی کنند. ایران در حال حاضر مقادیر کمی اورانیوم را با خلوص 60 درصد غنی می کند که این گامی کوتاه از سطح 90 درصدی مربوط به درجه تسلیحاتی است.

شبنم فون هین، خبرنگار خبرگزاری آلمانی دویچهوله در مطلبی با عنوان «آیا ایران میتواند در سال 2022 روابط خود را با غرب عادی کند؟ روابط ایران و آمریکا از آوریل 1980، تنها چند ماه پس از سقوط شاه و اشغال سفارت آمریکا توسط دانشجویان اسلامگرای انقلابی(موسوم به خط امام)، قطع شده است. اما فرازوفرود دههها رابطه و بروز چندین بحران نشان داده است که تنشها هرچند طولانی به اقتضای ضرورتهای حاکم بر ژئوپلیتیک دو کشور فروکش میکنند.

از طرفی به نظر میرسد سیاست خاورمیانهای دولت جدید آمریکا، بازگشت به سیاست خاورمیانهای دولت باراک اوباما، رئیسجمهور پیشین آمریکاست که تلاش میکرد در چارچوب کلانراهبرد ثقل آسیایی، خروج مرحلهای از خاورمیانه را شکل دهد. در سال 1385 واردات حدود 6 درصد رشد دارد و به 41722 میرسد.

وزیر خارجه عربستان در پاسخ به اینکه به نظر میرسد جنگ یمن ازنظر سیاسی و نظامی بهنوعی بنبست رسیده مدعی شد که ما تنها میتوانیم راه آتشبس و گفتوگوی سیاسی را دنبال کنیم. بنا بر اعلام وزارت دفاع آمریکا، یک اسکادران موسوم به استرایکر (Stryker) شامل حدود ۱۰۰۰ نظامی آمریکایی که در شهر ویلسک آلمان مستقر هستند به رومانی اعزام خواهند شد و حدود ۱۷۰۰ نظامی که عمدتا از تیپ هوابرد ۸۲ هستند از پایگاه فورت براگ در کارولینای شمالی عازم لهستان میشوند.

فیصل بن فرحان عقبنشینی نظامی عربستان از یمن را رد و بر حمایت از دولت فراری منصور هادی تأکید کرد. سلام دختر صلاح الزواوی سفیر سابق فلسطین در تهران جانشین پدر شد و در مقر محمود عباس در اردن سوگند یاد کرد. در مارس سال ۲۰۱۹، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده، بیانیهای را امضا کرد که در آن ایالات متحده حاکمیت کامل اسرائیل بر بلندیهای جولان سوریه را که دولت عبری در سال ۱۹۶۷ آن را تحت اشغال خود درآورده بود و در سال ۱۹۸۱ آن را به اراضی اشغالی فلسطین ضمیمه کرد، به رسمیت شناخت.

سلام الزواوی، سفیر جدید فلسطین از دی ماه ۱۴۰۰ جانشین پدرش ،صلاح الزواوی، سفیر پیشین فلسطین در تهران شد. به ادعای دویچهوله، از زمان روی کار آمدن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور محافظه کار در اوایل ماه اوت، آنها قدرتمندتر از همیشه شده اند. هیچ نشانهای برای گفتوگو برای پایان دادن به منازعه نشان نمیدهند. پیشنهادهای جدی بر روی میز برای پایان دادن به درگیری قرار دارد.

ما خود را بسیار متعهد به پایان دادن به این منازعه میدانیم. ایران که برنامه هستهای خود را صلحآمیز میداند، تحت فشار زیادی از سوی مجموعهای از تحریمهای آمریکا قرار گرفته است. آقای روحانی در تحلیل جریانهای سیاسی پس از انقلاب اسلامی همواره از دو جریان «تندرو» و «اعتدال» سخن گفته است. احسان مازندرانی با حکم شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به 7 سال حبس تعزیری محکوم شده که به رأی دادگاه اعتراض کرده است.

این موضوعی است که به ما امید میدهد. با این وجود، همانگونه که از عنوان برنامه سیاست خارجی دولت سیزدهم استنباط میشود، نگاه دارای اولویت ما نسبت به همسایگان و آسیا، به معنای نادیده گرفتن بقیه نقاط جهان نیست و توجه به کشورهای عربی و اسلامی، کشورهای آفریقایی، کشورهای آمریکای لاتین و اروپا و غرب، بخشی از سیاست خارجی فعال و پویای ما را تشکیل میدهد.