هشدارسازمان جهانی بهداشت درخصوص افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا

به گزارش فارس، رئیس سازمان جهانی بهداشت روز سهشنبه گفت افزایش بسیار نگرانکنندهای در زمینه مرگ و میر ناشی از کرونا در سراسر جهان وجود دارد و پیشگیری از انتقال این ویروس هنوز مهم است. به نوشته خبرگزاری «آناتولی» «تدروس آدهانوم گبریسوس» در وبیناری در این زمینه گفت، یکشنبه گذشته به نشانه گذشت ۲ سال از اعلام وضعیت اضطراری بینالمللی نگرانی در خصوص بالاترین سطح هشدار شیوع کرونا بر اساس قوانین بینالمللی بود. تدروس گبریسوس در ادامه افزود: «اکنون شاهد افزایش بسیار نگران کننده مرگ و میر ناشی از کرونا در بیشتر مناطق جهان هستیم. او هشدار داد که هیچ چیز نمیتواند کاملا درست و قطعی باشد و ممکن است سرایت بیشتر به معنای مرگ و میر بیشتر باشد. رئیس سازمان جهانی بهداشت افزود که زود است کشوری اعلام کند که تسلیم کرونا شده یا بر آن غلبه کرده است. این ویروس خطرناک است و درست مقابل ما به تکامل خود ادامه میدهد.

  1. عدم استفاده از وسایل غذاخوری افراد دارای علائم
  2. هنگ کنگ
  3. در 14 روز گذشته در ایران بوده یا در ترانزیت بودهاند
  4. آموزش روانشناسی
  5. کرونا موجب کاهش اثرات حالت گذرای صاعقه میشود

نویسندگان این مطالعه نوشتند: نتایج ما این نظریه را پشتیبانی می کنند که باید از تب برای غربالگری جهت ورود به مراکز جمعی استفاده شود زیرا پس از شیوع ۲۰۲۰ مناطق شوع به بازگشایی می نمایند. گلاتر تجربه خود در درمان بیماران مبتلا به کرونا در شهر نیویورک را به اشتراک گذاشت. گلاتر گفت که در سایر بیماران نیز “ضعف، سردرد و سرگیجه” ایجاد شده است که از برخی جهات شبیه علائم سکته مغزی است ، در حالی که تب، سرفه یا هرگونه شواهدی از علائم تنفسی فوقانی ندارند.

وی گفت: به دلیل اینکه در موج ششم کووید ۱۹ شیوع ویروس اُمیکرون در اطفال بیشتر خواهد بود حتما تمهیدات روحی و روانی برای پرسنل وهمراهان بیماران لحاظ شود. دکتر حسین قناعتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در این نشست وبیناری عنوان کرد: ویروس اُمیکرون به نسبت دلتا در بحث فراوانی بیماری، شیوع بیشتری دارد ولی خوشبختانه شدت این ویروس کمتر است. وی با اشاره به شیوع بیشتر این بیماری در کودکان افزود: براساس یکی از جدیدترین مقالات علمی، یک بیمار کرونایی می تواند ۴۰۰ نفر را مبتلا کند که متعاقبا نوع اُمیکرون درصد بیتشری شیوع خواهد داشت. گفتنی است در این نشست وبیناری برخی از مسئولان نظام سلامت و مدیران بیمارستانها نیز با صوت و ارسال پیام های وبیناری در این نشست تخصصی شرکت کردند.

به ویژه اگر آن ها، دوز تقویت کننده واکسن ضد کووید۱۹ را دریافت نکرده باشند. بسیاری از آنتی بادی هایی که علیه نسخه های قبلی ویروس کرونا به کار گرفته می شدند، Omicron را به خوبی تشخیص نمی دهند. به همین علت، نمی توانند این ویروس را قبل از اینکه وارد سلول ها شود، جدا کنند. در نهایت، یک سیستم ایمنی تقویت شده با واکسیناسیون یا سابقه ابتلا به این عفونت، می تواند سریع تر عمل کند.

هدف پلتفرم جدید سازمان بهداشت جهانی مبارزه با انتشار اطلاعات اشتباه در مورد بیماری کووید 19 است. WHO از دولت ها و صنایع خواست که تولیدات خود را به میزان 40 درصد افزایش دهند. سازمان ملل متحد 15میلیون دلار را جهت مبارزه با کرونا ویروس به کشورهای نیازمند به کمک ارائه داد. آیا زنان باردار بیشتر از بقیه افراد در معرض خطر ویروس هستند؟

این موضوع در آستانه دیدار با عراق وامارات با کش و قوسهای زیادی همراه بود. ابتدا گفته شد باشگاه زنیت به دلیل قرارداد این بازیکن با لورکوزن مانع از حضورش در اردوی تیم ملی فوتبال ایران شده و با این کار میخواست از سردار آزمون و تیم ملی انتقام بگیرد. حتی بحث شکایت فدراسیون فوتبال از باشگاه زنیت به میان آمد و مجتبی خورشیدی سرپرست تیم ملی در این باره گفته بود ما با فیفا در این خصوص نامهنگاری کردیم. در این میان مدیر باشگاه زنیت در تماس با با مدیر تیم ملی فوتبال ایران مدعی شد که سردار آزمون به کرونا مبتلا شده و نمیتواند تیم ملی فوتبال ایران را در روزهای فیفا همراهی کند.

السّلام علی الحسین و علی علیّ بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین الّذین بذلوا مهجهم دون الحسین علیه السّلام. قصد سخنرانی ندارم. لازم بود چند نکتهی لازم دربارهی طغیان بیماری همهگیر کرونا را به مسئولین و به مردم عزیزمان عرض بکنم. خب بیماری وحشی طغیان کرده، نه فقط در ایران بلکه در همهی جهان تقریباً یک دوران طغیانی را دارد میگذراند. خب ابتلائات و تلفات حقیقتاً بسیار دردناک است؛ به زبان آسان است لکن در واقع وقتی نگاه کنید، این که در یک روز بیش از پانصد خانواده داغدار بشوند یا دهها هزار نفر در یک روز ابتلا پیدا کنند، چیز کمی است؟ چیز کوچکی است؟ مشکل فقط داغدار شدن نیست که البتّه بسیار دردناک و مهم است؛ بیمار شدن هم مشکل است؛ اینهایی که بیمار میشوند، مبتلا میشوند، برای دارو، برای درمان، برای آزمایش، برای مشکلات گوناگون چه سختیهایی را متحمّل میشوند!

درست است که امیکرون علائم خفیفتری دارد، اما به این معنا نیست که میزان مرگ و میر کمتری را داراست. اگر از نگاه آماری به این مسئله نگاه کنید، متوجه میشوید که اومیکرون بهدلیل سرعت انتشار بالا درصد بالاتری از جامعه را درگیر خود میکند. زمانیکه آمار مبتلایان بالا باشد، حتی اگر درصد مرگ و میر آن پایین هم باشد، تعداد نفرات فوتشده توسط آن تقریبا با سویه دلتا برابر میشود.

این امر میتواند بسیار خوب باشد. فرق نمیکند که ایران از چه ناحیهای ضربه بخورد، در حال حاضر این ضربه از ناحیۀ ویروس کرونا وارد میشود. خطر واقعی علیه ایران در حال شکل گیری است. قبیله یهودا امروز در سنهدرین موسوم به «بیلدربرگ» کمر همت به قتلعام مردم مظلوم جهان زده است و در این مسیر از هیچ حیله، دسیسه و فریبکاری هم شرم نمیکنند. هیچکس جرأت ندارد، گاری آلن، ترجمه عبدالخلیل آیتی، مؤسسه خدمات فرهنگی رسا، چاپ نهم، ۱۳۹۱.