مدل تصمیم گیری در سیاست خارجی؟

به گزارش خبرگزاری برنا، وی با بیان اینکه «ماهیت و شاکله احزاب ایجاد دولت در سایه است تا بتوانند به صورت قانونی قدرت را در اختیار بگیرند» اظهار کرد: «احزاب اصلاحطلب در حال بازسازی خود و بررسی علت عدم تمایل مردم به حضور در پای صندوقهای رای هستند».

امیدواریم کابینه جدید بیش از پیش بتوانند به درخواست های اکثریت مردم پاسخ مثبت و سازنده دهند. حیثیت ملی؛ به همان میزان که فرد در جامعه داخلی به حفظ حیثیت خود پای بند است، در صحنه نظام بین المللی نیز دولت ها می خواهند از احترام، حیثیت و منزلت لازم بر خوردار باشند. حجت الاسلام سید سلمان ذاکر در گفت وگو با ایسنا ضمن تبریک روز دانشجو، با تاکید براینکه ماهیت روز دانشجو استکبار ستیزی، عدالت خواهی و داشتن بصیرت است، تصریح کرد: دانشجویان باید با شناخت مسایل و مشکلات بروز جامعه برای پیشرفت و توسعه کشور راحل ارائه دهند.

تا جایی که چندی پیش روزنامه اصلاحطلب آفتاب یزد ضمن اذعان به این مسئله تاکید کرده بود: چهرههای شاخص اصلاحطلب به خاطر تهی بودن و فرار از پاسخگویی، حاضر به انجام مصاحبه نیستند.

روزنامه آفتاب یزد در مطلبی با عنوان «بیانصاف نباشیم» نوشت: «اخیرا در برخی از کانالهای خبری در فضای مجازی ویدئویی تقطیع شده از رئیسجمهور درحال چرخش است که میخواهد به مخاطب چنین القاء نماید که سید ابراهیم رئیسی نسبت به خواسته صنعتگران و تولیدکنندهها بیتفاوت است.

این اتاق فکر دارای کمیتههایی دوازده گانه است و حدود ۱۰۰ نفر از متخصصان و کارشناسان امر در این کمیتهها حضور و فعالیت دارند. برخلاف دروغ بافی روزنامه مدعی اصلاحات ـ اعتدال، روحانی و آخوندی خانهدار شدن برای اقشار مستأجر را به یک آرزو تبدیل کردند و این از واقعیات روشن و غیرقابل کتمان است.

از سویی دیگر، مهمانان این برنامه که از طیف اصلاحات بودند برای آنکه از زیر بار پاسخگویی شانه خالی کرده و دست به تنویر افکار عمومی بزنند در اواسط برنامه و در زمانی که مخاطب منتظر یک نتیجه مشخص از فرآیند گفتوگوها بود، فرار را بر قرار ترجیح دادند و تلاش کردند با این اقدام، برنامه جهان آرا را که اتفاقا خوب توانسته مخاطب خود را پیدا کند، به صورت مهندسی شده جلوه دهند.

بر خلاف ادعاهای مطرح شده در گزارش این روزنامه، اتفاقا آنچه که در آن برنامه بیش از پیش مورد توجه مخاطبان قرار گرفت آن بود که به زعم کاربران، تحمل و شنیدن پاسخگویی در مهمانان این برنامه وجود نداشت و همین امر موجی از اعتراضات را در پی داشت. خانهدار شدن مردم از برنامههای اصلی دولت روحانی و شهرداران اصلاحطلب بود!

بخش سوم این سند با عنوان حفاظت از صلح از طریق قدرت منتشر شده که در آن مباحثی درباره احیای تواناییهای آمریکا در حوزههای نظامی، هستهای، هوافضا، سایبری، اطلاعاتی و صنایع نظامی مطرح شده است.

در این راه به ویژه با وزارتخانههای همگروه، فراتر از منافع سازمانی و با هدف دستیابی به اهداف ملی همکاری مؤثر داشته باشم. وقتی دولت عثمانی که دولت وحدت اسلامی بود از بین رفت، کشورهای مختلفی به وجود آمد و هدف دشمن صهیونیستی و آمریکا هم در این بین نه فقط سرزمین فلسطین بلکه تشکیل اسرائیل بزرگ است که کل فلسطین، سوریه، لبنان، اردن، عراق، نیمی از صحرای سینا و یک سوم عربستان را در بر می گیرد.

پاشیدن جوهر سیاه، فقط یک نقطه را سیاه نمیکند». در این حالت دولت یک شکست بزرگ را به شکستهای کوچکتر تقسیم میکند و هر کدام از آنها را در دامن مسئله و بخش خاصی میاندازد. دلیل تغییر جهتگیری راهبردی آمریکا در دوره اوباما از خاورمیانه و توجه بیشتر به شرق دور چیست؟

حوادث 11 سپتامبر، ناگفته پیداست، افغانستان را در مرکز توجه بین المللی قرار داد. معاون اول دولت اصلاحات که بعد از انتخابات ریاست مجلس،دیگر از اینکه تمامی افراد لیست امید به او رأی میدهند مطمئن نبود شک به دل راه داد و منتظر یک اجماع بر سر ریاست خود در این کمیسیون شد، اجماعی که به نظر میآید با توجه به ساختار مجلس و کمیسیونها عملی نیست.

نتیجه این سیاست­های امپریالیستی و خودمحورانه، زوال ذهنیت مثبت کشورهای دنیا از ایالات متحده و بروز احساسات ضدآمریکایی به خصوص در جهان اسلام بود؛ علاوه بر این، دستور کار آزادی بعد از انتخابات سال 2005 و 2006 در مصر و فلسطین – که موجب افزایش قدرت اسلام­گرایان نه چندان موافق ایالات متحده شد – به سمت حمایت از متحدان منطقه­ای و به اصطلاح ثبات منطقهکنار گذاشته شد.

ذینفعان از بیتالمال در دولت قبل در حال انتقام از دولت سیزدهم هستند! در رویکرد دوم اما، کشورها تلاش می کنند، خطوط مرزی جغرافیایی فعلی را تغییر دهند. او میگوید: «ایران باید دلایل و رویکرد کشورهای غربی را مشاهده کند که آنها به دنبال چه چیزی هستند.

به هر جهت جریان پوپولیسم نباید نادیده گرفته شود و اهرمهای آن میتواند کفی از رأی را جمعآوری کند. آقای نتانیاهو در ۳۱ مه (۱۰ خرداد) هم گفته بود عملیات سرقت اسناد هستهای ایران و انتقال پنهانی آنها به اسرائیل «یکی از با شکوهترین دستاوردهای موساد در تمام تاریخ» این نهاد است.

دولت به جای تجدیدنظر در راهی که در پیش گرفته بود رو به فرافکنی و مقصریابی آورد. تولید مسکن به خاطر سوءمدیریت روحانی و آخوندی به شدت پایین آمد، قیمت مسکن بالای 700 درصد افزایش یافت و بیشترین فشار به اقشار متوسط و کمدرآمد جامعه کشور از محل اجارهبها وارد شد، حال آنکه با رونق بخش مسکن، امکان اشتغال و کاهش نرخ تورم فراهم میشد.

در ادامه این نوشتار آمده: «در حقیقت کالاهای عمومی را که متعلق به همه جامعه است، تصاحب کردهاند. کالایی که نه قیمتی برای آن پرداخت کردهاند و نه قابل خرید و فروش است. دوره پنج ساله برنامه چهارم توسعه (88- 1384) که نیمه نخست سال 1384 مصادف با شروع بهکار دولت نهم می شود ، شاهد شکل گیری ستاد ویژه راهاندازی طرحها و رفع موانع تولید سیمان در وزارت صنایع و معادن بودیم.

از افتخارات آخوندی پس از 5 سال وزارت راه و شهرسازی در دولت روحانی این بود که گفت حتی یک مسکن هم در دوره وزارتش نساخته و حال آنکه گسترش تولید (از جمله در حوزه پیشرانهایی مانند مسکن) جزو اولویتها و ضرورتهای تقویت اقتصاد هر کشور و به تبع آن، ارزش پول ملی است.

بر خلاف آنچه علیرضا زاکانی مدعی میشود، ساخت و ساز بهویژه خانهدار شدن مردم از برنامههای اصلی دولت روحانی و شهرداران اصلاحطلب بود چنانکه روحانی دو سال مانده به پایان حضورش در پاستور چنین تاکید کرد که: «شهرداران کلانشهرها میتوانند طرحی برای اجاره ارزان مسکن به اقشاری که تحت فشار اقتصادی هستند، داشته باشند که در این راستا باید برنامهریزی کنند.» او در مقطعی دیگر هم تاکید کرد: «واحدهای مسکونی را خود مردم باید بسازند این اشتباه است که دولت برود دنبال این کار.

حتی آخرین مواضع آقای روحانی از جنس منطق «تقسیم تقصیر» بود و تلاش میکرد ناکامیهای دولت را به عوامل فرعی مختلف تقلیل دهد. رهبر انقلاب اسلامی، حادثه غدیر را از وقایع غیرقابل تردید برشمردند و گفتند: علاوه بر علمای شیعه بویژه علامه امینی که روایت غدیر را از ۱۱۰ نفر از صحابه و با سندهای معتبر نقل کرده، برخی علمای بزرگ و روشنفکران اهل سنت نیز بر غیرقابل تردید بودن این واقعه تأکید کردهاند.