مانیفست سیاست خارجی در چهل سال دوم – ديگران

1- تصویب بودجه؛یکی از موارد صلاحیت های غیر مستقیم که با سیاست خارجی به نحوی مرتبط است، مسأله ی تصویب بودجه است؛ زیرا بخشی از بودجه کل مصوبه مجلس به وزرات خارجه مربوط می شود. اینک هشت سال از آن زمان گذشته و تقریبا هیچ یک از وعده ها و شعارهای داده شده عملی نشد و بلکه کشور پر افتخار ایران، فقیرتر و منزوی تر از قبل با مشکلات عدیده داخلی از جنبه اقتصادی، فرهنگی، سلامت و اجتماعی و مشکلات گسترده بین المللی دست و پنجه نرم می کند.

۳۷ سال دارم و اهل هیچ حزب و گروهی هم نیستم. اهل دنیا از مسئولیّتِ ریاست و وزارت و مدیریّت و امثال اینها استفاده میکنند برای اینکه برای دنیای خودشان یک چیزی ذخیره کنند، یک جایی جاپایی برای خودشان درست کنند، یک ممرّی برای آیندهی خودشان درست کنند. بسیاری از معترضان به اتهام «ضد انقلاب و عوامل سازمان های تروریستی و جاسوسی» محاکمه و برخی اعدام می شوند و نهایتا دولت آلمان شرقی با کمک پدرخوانده پرقدرت، اتحاد جماهیر شوروی موفق می شود به اعتراضات و ناآرامی ها پایان دهد.

گروه ان.اس.او معتقد است که جاسوسافزار آن صرفا به “سازمانهای دولتی برای پیشگیری و تحقیق در قبال تروریسم و جنایتکاران به جهت نجات جان هزاران نفر در سراسر جهان” کمک میکند.

بر اساس پاسخی کتبی از سوی وزارت دفاع هند که در سال گذشته میلادی در پارلمان این کشور مطرح شد، دولت هند به شدت ادعاها درباره این که جاسوس افزار پگاسوس را از گروه ان.اس.او خریداری کرده رد کرده است.

علاوه بر این، احتجاجات خود امیرالمؤمنین هم خیلی مهم است؛ یعنی امیرالمؤمنین، آن زبان صادق، آن بیان ناطق عنالله در موارد متعدّدی در مقابل مخالفین خودش، به ماجرای غدیر احتجاج کرده؛ از جمله امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) در صفّین یک خطبهای برای اصحاب خودشان میخوانند و آنجا شرح میدهند حادثهی غدیر را و میگویند پیغمبر این جور گفت و این جور ایستاد و مانند اینها، بعد گفت «قُم یا عَلیّ»، علی جان بلند شو؛ من بلند شدم، دست من را گرفت و گفت که خدا ولیّ ما است، من را ولیّ شما قرار داده و هر کسی که من ولیّ او و مولای او هستم، این علی مولای او است؛(۳) این را خود امیرالمؤمنین ذکر میکند.

سیاست خارجی تنش زدایی با غرب در دوره هاشمی و خاتمی مورد تاکید قرار گرفت.در دوره آقای هاشمی کشورهای غربی با فراخواندن سفرای خود از ایران باعث شکست سیاست تنش زدای هاشمی شدند. هرچند اقدامات دولت های نهم و دهم در زمینه شکنجه آماری بخصوص در مناظرات انتخاباتی سال 88، تا حدودی رسانه ای شد به گونه ای که هنوز استفاده از رئیس جمهور وقت از شاخص تورم نقطه ای به جای تورم سالیانه در یادهاست ولی عملکرد مسئولین دولت روحانی در این زمینه تفاوت چندانی با مسئولین دولت احمدی نژاد نداشت به گونهای که به جرات می توان گفت در بعضی بخش ها، مسئولین فعلی رکورد مسئولین قبلی را شکستند.

او معتقد بود این روند به شکست ترامپ خواهد انجامید مگر آن که کارزار انتخاباتی مسیر خود را تغییر دهد. ساختمان هم برای دولت و نهاد ریاستجمهوری بود اما متأسفانه مثل همیشه بداخلاقیها انجام شد و گفتند که آقای روحانی در حال ساخت خانه چهار هزار متری برای خود است. طی هشت سال گذشته و در بعد گردشگری، جزیره کیش اکثر مزیت های نسبی را نسبت به رقبای خارجی از دست داد و به دلیل عدم توسعه و به روزرسانی زیرساخت ها، تجهیزات و امکانات، صرفا با ساخت هتل های متعدد به استقبال گردشگران داخلی رفت که دیگر نقاط دنیا را نیز تجربه کرده و به دلیل افزایش هزینه سفر به کیش، سفر به ترکیه، دبی، ارمنستان و عمان را به دلیل ارزش و تنوع امکانات بیشتر و به روزتر نسبت به کیش ترجیح دادند.

رسانههای عبریزبان تاکید کردند که مسئله عجیب و قابل توجه در رابطه با شلیک راکت از نوار غزه و انفجار آن در تل آویو این است که نه آژیر خطر به صدا درآمده و نه سامانه گنبد آهنین توانسته این راکتها را منهدم کند. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از منابع عربی، صدای چند انفجار مهیب امروز شنبه از تل آویو و بندر یافا رژیم صهیونیستی شنیده شد.

مانند ایدئولوژی فاشیسم که به علّت تضاد با ایدئولوژیهای کمونیسم و لیبرالیسم ،یکی از عوامل آغازکننده ی جنگ جهانی دوّم درسال 1939 م / 1318 هـ .ش محسوب می شود. حضور نظامیا امریکایی در عربستان, کویت, بحرین ودر عراق و سوریه نیز که برای مردم منطقه بسیار ملموس است و دیده می شود با اینکه پارلمان عراق در سال 2020به اخراج فوری نظامیان اشغالگر امریکایی رای داده است اما این نیروها به هیچوجه حاضر به ترک این کشور نیستند وبه بهانه های مختلف و تحت پوشش عنوان های دروغینی مانند حضور مستشاری همچنان این کشور را تحت اشغال دارند و در امور داخلی وسیاسی عراق دخالت می کنند.

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ پیشبینی برای استمرار این موضوع دیده نشده. جهرمی سخنگوی دولت رئیسی در اظهاراتی عجیب و جنجالی به دولت روحانی کنایه زد و گفت: دولت برنامه ای برای اقدام حذف ارز ۴۲۰۰ داشته باشد، معاون اقتصادی جزئیات را به مردم اطلاع خواهند داد.

مصدق اقداماتی را در جهت کسب استقلال ایران انجام داد مهمترین آن ملی کردن صنعت نفت و خلع ید از دولت انگلستان بود مصدق معتقد بود تا زمانی که شرکت نفت انگلیس و ایران قدرت بلامنازع انگلستان در ایران فعال هستند نمی توان از استقلال سخن گفت و مصدق راه پیشرفت ایران را کسب استقلال می دانست و معتقد بود در سایه استقلال می توان همه چیز تحصیل کرد .

به گزارش گروه بینالملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری راشاتودی، فرمانده نیروهای تروریست آمریکایی در منطقه (سنتکام) گزارشهای رسانهای در خصوص دست داشتن روسیه در کشتن نیروهای این کشور در افغانستان را رد کرد.

جزیره کیش به عنوان یک منطقه وابسته به گردشگری که همواره مقصد بسیاری از گردشگران داخلی بود، به خوبی نمایانگر عصاره مدیریت هشت ساله دولت روحانی می باشد. در حالی که از «پیمانه هسته ای» کارشناس ارشد وزارت امور خارجه و گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور مردمان بومی به عنوان یکی دیگر از کاندیداهای سخنگویی وزارت امور خارجه نام برده می شد، اما در نهایت این مرضیه افخم بود که سمت دار سخنگویی استراتژیک ترین و حساس ترین وزارتخانه دولت شد.

به عنوان نمونه ترمینال فرودگاه کیش که ماحصل سوء مدیریت سازمان منطقه ازاد می باشد پس از سالها و با انجام هزینه گزاف، علیرغم تلاش صورت گرفته برای افتتاح زودهنگام و نمایشی، به اتمام نرسید و به دولت بعد موکول شد. اینک نقش مدیریت سازمان که در این هشت سال بیش از گذشته در انحصار آقازاده ها و ژن های خوب بوده و بسیاری از مدیران آن، بدون هیچ گونه تخصص و بر اساس ارتباط با مدیران بالادستی کشور، بر اساس سفارش و توصیه و بدون هیچ گونه شایسته سالاری صرفا بر اساس نزدیکی به شخص رئیس جمهور، یک شبه بر مسند قدرت و مدیریت نشستند، در ایجاد این وضعیت به روشنی بر مردم و کیشوندان روشن شده است.

یکی از مسائل مهم است. شما که یک جایگاه اثرگذاری پیدا کردید، بایستی این را قدر بدانید؛ این نعمت بزرگی است که خدا داده و هر نعمتی هم شکری دارد؛ شکرش این است که در این فرصت از همهی توان برای خدا استفاده کنید، محض رضای خدا، برای امتثال امر پروردگار و در کشور ما و در جامعهی ما برای پیشبرد اهداف انقلاب؛ اساس این است.

تحریم های دولت ترامپ علیه ایران پس از خروج آن از توافق هسته ای، اقتصاد این کشور را ویران کرده و کانال های مالی برای خرید مواد غذایی و دارویی را از بین برده است. دولت روحانی تلاش کرده است که از همه ظرفیت های «شکنجه آمارها» برای ارائه تصویر مطلوب از اقتصاد ایران در دوره مسئولیت خود و ارائه تصویری سیاه از دولت قبل استفاده نماید، اقدامی که هیچ تناسبی با یکی از شعارهای اصلی این دولت یعنی «دولت راستگویان» ندارد.

برآیند چنین وضعیتی خود را در انتخابات ریاست جمهوری۱۴۰۰ نشان داد و ما شاهد بودیم که اکثریت مردم تصمیم گرفتند در انتخابات شرکت نکنند. همین امر اخیرا مسأله جدی به نام کاهش نیروی انسانی متخصص در جزیره را به وجود آورده که خود باعث بروز مشکلات بعدی شده است. از آنجا که ملاحظات «سیاسی»، «اقتصادی» و «امنیتی» به طور سنتی سه حوزة بنیادین در مباحث سیاست خارجی را تشکیل میدهد؛ لذا در عرف نظام بینالملل، سیاست خارجی کشورها با هدف تأمین منافع ملی کشور در سه حوزة پیشگفته طراحی و با سازوکارها و ابزارهایی از همین سه جنس عملیاتی و اجرایی میشود.

ای کاش برخی از مدیران که عامل به وجود آمدن این شرایط بوده اند، در پیش تر در پیشگاه ملت و خداوند متعال پاسخگو باشند زیرا که سرانجام بر اساس وعده های الهی ، روز پاسخگویی نیز فراخواهد رسید. به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، برخی کمیسیون های پارلمان روز سه شنبه جلسه نموده و روی موضوعات مختلف به بحث پرداختند.

از خواهرزاده رئیس جمهور تا داماد ایشان، مدیرعامل های وابسته و بله قربان گو، تا وابستگان درجه یک و دو و بسیاری افراد سفارشی و مدیران پروازی، در این مدت سکان هدایت این جزیره را بر عهده داشتند و اکنون با مجموعه ای از ناکامی ها، جزیره ای بحران زده را به مدیران بعدی تحویل می دهند و با آرامش جزیره را ترک می گویند.