لحظه به لحظه از تیراندازی در تل آویو

بعضی از آقایان می گویند آن موقع این دید شکل نگرفته بود و من چون هر دو را مستقیم از آقای رئیس جمهور نشنیدم، نمی توانم چیزی بگویم. «کونستانزه استلزنمولر» رئیس بنیاد فریتز استرن در آلمان درباره روابط دو سوی اقیانوس اطلس در آستانه دیدار بایدن و صدراعظم جدید آلمان می گوید: «بزرگ ترین هزینه های بازگشت تحریم های اقتصادی علیه روسیه را برخی از کشورهای اروپایی کاملا احساس خواهند کرد و در این میان ایتالیا و آلمان بیش از دیگر کشورها متضرر خواهند شد.

احمد خازم ادامه داد : برای مثال در 18 مارس 2019 نیروهای آمریکایی دو حمله در منطقه الباغوز انجام دادند که در آن حدود 80 نفر کشته شده و بعدا مشخص شد تنها 8 نفر از آنها متعلق به تروریستهای داعش هستند و سایر قربانیان از غیر نظامیان سوری بودند.

به عنوان مثال گلولههای آتشین پرتاب کرده که مزارع و محصولات کشاورزی این منطقه را بسوزاند و مردم گرسنه بمانند و این یک مسئله خطرناک است. رئیس شبکه حقوق بشر سوریه تاکید کرد: آمریکا به بهانه جنگ با داعش و بیرون کردن این گروه تروریستی از الرقه عناصر این گروه را به منطقه الباغوز فرستاد و مدعی شد که آخرین عرصه جنگ با داعش در این منطقه است .

وی در ادامه اظهار داشت: در پاسخ به این سوال باید بگوییم که آمریکا تروریستهای خارجی را از این شهر بیرون برد؛ چرا که آنها عناصر اطلاعاتی بودند. احمد خازم تصریح کرد: از آنجایی که شورای امنیت اقدامی برای حفاظت از سوریه نکرده است، جمهوری عربی سوریه به عنوان یکی از اعضای سازمان ملل حق دارد از کشورهای دوست و هم پیمان خود درخواست حمایت و کمک کند.

نباید فراموش کرد که ۱۸ سال مذاکره برای پایان بخشیدن به موضوعات هستهای کافی نبود و تحریمهای آمریکا طی این مدت ادامه یافت. جذب بازیکن برای آلومینیوم به دلیل کم جاذبه بودن شهر اراک و بی نام نشان بودن این تیم شاید سخت باشد ولی این تیم به راحتی بازیکن از دست نمیدهد و تا به حال صدای اعتراضی در خصوص مشکلات مالی از اراک به گوش نرسیده است.

به گفته وال استریت، این پول نقد به شکل فرانک سوییس، یورو و سایر ارزها و برای حل اختلاف مربوط به معامله فسخ شده میان ایران و آمریکا در سال 1979 و برای خرید تسلیحات بوده است. ABC News از تعهدنامه اخلاقی رایس اطلاعاتی به دست نیاورده است، بنابراین هنوز مشخص نیست که او دارایی خود را در شرکتهای خصوصی واگذار کرده یا میکند یا خود را از امور مربوط به این شرکتها منفصل میکند (به جز آپشنهای سهام وی در Netflix که رایس در گزارش افشای اطلاعات خود گفته آن را واگذار خواهد کرد.) کاخ سفید بلافاصله به درخواست ABC News برای اظهار نظر پاسخ نداد.

این گزارش مدعی شد: «با لغو قانون معافیت طلا در جولای ۲۰۱۳ و توافق هستهای در ژانویه ۲۰۱۴ ، ایران و ترکیه معاملات جعلی را ترتیب دادند تا پولهای نفت ایران که در هالکبانک بلوکه شده بود را پس بگیرند. این اولین و آخرین بار نیست که واشنگتن گروههای بزرگی از جنایتکاران بین المللی را آموزش داده و آنها را وارد سوریه کرده است تا مرتکب اقدامات خشونت آمیز و جنایتهای ضد بشری شوند.

این مقام ارشد شبکه حقوق بشر سوریه درباره جنایتهایی که آمریکا به شکل مستقیم در سوریه انجام میدهد گفت: آمریکا با اقدامات میدانی خود در سوریه بدون هماهنگی با دولت این کشور در آن مداخله میکند و طبق قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل متحد این اقدام آمریکا تجاوز مستقیم به حاکمیت سوریه محسوب میشود.

احمد خازم در ادامه گفتگو با تسنیم گفت: آنچه که ایالات متحده در سوریه انجام میدهد یک جنایت سازمان یافته بین المللی دائمی و مستند است. این موضوع خطرناکی است که یک واقعیت میدانی را منعکس میکند و نقض منشور سازمان ملل متحد و اعلامیه جهانی حقوق بشر وحقوق بشر دوستانه بین المللی محسوب میشود.

وی ادامه داد: ناگفته نماند که تجاوز به سوریه صلح و امنیت بین المللی را تهدید میکند بنابراین شورای امنیت باید طبق اختیاراتی که بر اساس مواد منشور سازمان ملل به آن داده شده در این مسئله ورود کند. این یعنی منطقه الرقه طبق ادعای آمریکاییها خالی از عناصر داعش شده بود اما اتفاق دیگری افتاد؛ جایی که بعد از خروج داعشیها هواپیماهای آمریکایی شهر را بمباران کردند.

برجستهترین جنبه و شاخص سیاست خارجی اوباما به عقبنشینی تدریجی از خاورمیانه، جایی که بهشکل ناامیدکنندهای در آن غیرعقلانی عمل میکرد به نفع تسریع راهبرد محور آسیا مربوط میشود، جایی که در آن اقتصادهای رو به رشد و خیزش چین، درحال شکلدهی به نظم جهانی است(Heydarian, 2016: 23). اوباما از زمان ورود به کاخ سفید در تلاش بوده تا منابع و توجه ایالات متحده را از خاورمیانه بهسوی آسیا- اقیانوسیه تغییر دهد.

نمونه بارز در این زمینه اتفاقی است که در منطقه الرقه رخ داد؛ جایی که هلی کوپترهای آمریکایی عناصر تروریستی داعش را در این منطقه فرود آوردند، آن هم در زمانی که منطقه الرقه یک شهر امن و خالی از تروریستها بود. حضور ناگهانی داعش در منطقه الرقه و بدون هشدار قبلی یک توطئه آمریکایی برای تخریب این شهر بود.

وی افزود، این یعنی آمریکاییها به دنبال تخریب این شهر بودند و همین مسئله دروغ بودن ادعای آنها مبنی بر اینکه برای جنگ با داعش وارد این شهر شدهاند را ثابت و هدف واقعی آمریکا از حضور در سوریه را فاش کرد که تخریب سوریه در راستای خدمت به دشمن صهیونیستی بود.

وی تاکید کرد: سوریه در معرض تروریسم و یک توطئه بزرگ بین المللی قرار گرفته که ابعاد آن کاملا آشکار است و میلیاردها دلار برای براندازی نظام سوریه هزینه شد. بنابراین، کتاب اقتصاد سیاسی و سیاست خارجی (Political economy and foreign policy) ضمن اولویت دادن به روش تبیین علّی، برای کشف معنا و هرکجا که ضرورت ایجاب کند، از روششناسی متکثر بهره خواهد گرفت.

اما چون شورای امنیت اقدامی در این زمینه انجام نمیدهد سوریه از متحدان خود همچون ایران و روسیه در مقابله با تروریسم و جنایتهای ضد بشری و جنگی که (تروریسم و حامیانش) در سوریه به راه انداختند، درخواست حمایت سیاسی و میدانی میکند. به ویژه بعد از اینکه متجاوزان و تروریستها صلح و امنیت داخلی این کشور را مورد تجاوز قرار داده و عرصه میدانی و زیرساختهای سوریه را تهدید میکنند.