قدردانی وزیر بهداشت از اقدامات آستان قدس رضوی در مقابله با کرونا – رضوی

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت در این شرایط ۳ وظیفه برعهده دارد، گفت: در مرحله نخست، مقاوم سازی است که با واکسیناسیون این اقدام را انجام دادیم. نگاه اشتباه به این مسئله در عمل و همچنین موضوع تعارض منافع در این امر مهمترین تأثیر را داشته است. جایی که زندگی می کنید، می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را تحت تأثیر قرار دهد. ورودی پرستاری را در دانشگاهها چند برابر کردند، اتفاقی که افتاد این بود که در شهرستانها پرستاری که طرحش تمام میشود را دیگر حتی تمدید نمیکنند چه برسد به استخدام و سپس فارغالتحصیل بعدی را جایگزین میکنند چرا که تعداد زیاد شده است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: واکسیناسیون مردم علیه کرونا در جمهوری اسلامی ایران، یک حرکت کاملاً بینظیر در دنیا بود و تمام مردم در این امر، مشارکت و حمایت کردند. تولید واکسن آن هم برای یک ویروس جدید، ناشناخته و خطرناک کار سادهای نیست، بلکه بسیار پیچیده، فنی و علمی است و کشور ما این حرکت علمی را ثبت کرد و این توفیق به ما یک اطمینان قلبی میدهد که در مقابل همهگونه تهاجمات میکروبی میتوانیم مقابله کنیم، چون علم و دانش آن را در کشور داریم. نمونه بارز و موفق حرکت مردمی در حمایت از کادر بهداشتی و درمانی هم اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی بود که مردم وارد صحنه شدند.

در مدیریت کرونا در بخشهای مختلف از جمله طرح خانه به خانه و حمایت از اقشار آسیبپذیر، بیماریابی و کمکهای مؤمنانه، بسیج کمکهای زیادی کرد که در تاریخ، ثبت شده است. وی افزود: بسیج با کارنامه بسیار درخشان بعد از انقلاب در همه صحنهها به ویژه دفاع مقدس، خدمترسانی به مردم در بحرانها، اردوها و طرحهای جهادی و همچنین مدیریت کرونا، عملکرد ارزشمندی داشته و موفقیتهای بیشماری را کسب کرده است. شورای تحول آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی مشغول بررسی این موضوع هستند، اما اگر اقدامات لازم صورت نپذیرد، ناگزیر هستیم فرایند ارجاع حقوقی را دنبال کنیم. عیناللهی یادآور شد: در واکسیناسیون، حجم زیادی واکسن تامین شد و اگر میخواستیم با نیروها و امکانات وزارت بهداشت، این کار را انجام دهیم، بیش از یکسال زمان میبرد اما در طول چندماه در آستانه یکصد میلیون دُز واکسن تزریقی هستیم و مردم نیز مشارکت بسیار خوبی داشتند.

بعضی اوقات شاید پزشکان در جبهه، چندین شب نمیخوابیدند و مردانه کار کردند، اما دستهای ناجوانمردانه میخواست که جامعه پزشکی را از مردم جدا کند. وی گفت: جامعه پزشکی قبل از شیوع کرونا در کشور، مورد تهاجم ناجوانمردانه بسیاری از افراد بود که سعی داشتند چهره این قشر را غبارآلود کنند و اعتقاد داریم که تخریبها هدفمند بود تا گروه پزشکی را از مردم جدا کنند. از پراکندگی زباله در محیط اطراف و تخلیه آن در معابر، کانال و حاشیه خیابان ها و زمین های متروکه جدا خودداری نمایید. یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به مشکل کمبود پزشک و پزشک متخصص در شهرستان ها و شهرهای کوچک گفت: شرایط کمبود پزشک امروز کشور طلب می کند که ما شاهد افزایش ظرفیت جذب دانشجوی پزشکی باشیم.

عیناللهی در پایان گفت: امروز برخی کشورها در آتش کرونا میسوزند، اما در ایران، چتر واکسیناسیون، با تلاش مردم، امداد الهی و کمکهای همکاران ما در وزارت بهداشت، گسترده شد و صحنههای تاریخی به نمایش درآمد، در حالی که دشمنان هنوز دست از تحریمهای ظالمانه خود برنداشتهاند، اما دشمنان بدانند شکست قطعی آنها در تحریمها، کاملاً نمایان است و تحریمها هیچ اثری بر روی مردم نداشته و مردم در مقابل آنها ایستاده و پایداری کردهاند. افرادی که علائم اولیه را در خود مشاهده می کنند، با کودکان در ارتباط نباشند؛ ابتلای کودکان نگرانی بزرگی است که در وزارت بهداشت داریم.

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از وبدا، دکتر بهرام عیناللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه افتتاح پروژه های درمانی بیمارستان امام حسین(ع) گفت: در گذشته در ذهن مردم اینگونه نقش بسته بود که کودکان مبتلا نمی شوند اما اکنون اینگونه نیست و بخصوص در مورد کودکان زیر ۲ سال باید بسیار مراقب بود. عین اللهی یادآور شد: امیکرون انتشار سریعی دارد و در برخی از کشورها مرگ و میر زیادی ایجاده کرده، اما در کشور ما به دلیل واکسیناسیون گسترده، آمار بستری و مرگ بسیار پایین است و افرادی که در بیمارستان بستری میشوند عمدتا افرادی هستند که واکسن تزریق نکرده اند، وگرنه سایر افراد چنانچه مبتلا شوند، بیماری شان بسیار خفیف است.

وزیر بهداشت یادآور شد: تا امروز حدود 308 میلیون نفر در دنیا به کرونا مبتلا شدهاند که در تاریخ، کمنظیر است و 5.5 میلیون نفر نیز جان خود را بر اثر این بیماری از دست دادهاند؛ آن هم در شرایطی که انسان مدعی و مغرور پیشرفت و تکنولوژی است؛ در این شرایط کشورهای مختلف فارغ از پیشرفته بودن یا نبودن، مبتلا به کرونا هستند، بیشترین گرفتاری هم در آمریکا است، درحالی که آمریکا خودش را اَبَرقدرت میداند، اما بیشترین مبتلایان در آمریکا ثبت شدهاند.

وزیر بهداشت اظهار کرد: از حمایتها و کمکهای سازمانهای بین المللی به کشورمان جهت مقابله با بیماری کووید ۱۹ طی دو سال گذشته تشکر میکنم. به گزارش روز جمعه ایرنا از وبدا، «بهرام عیناللهی» در نخستین نشست کارگروه مدیران ارشد نظام سلامت برای ارزیابی و بازنگری نسخه ۰۲ پزشکی خانواده در دولت سیزدهم، اظهار داشت: حتما باید برنامهای واقعی و نه خیالی برای اجرای پزشکی خانواده تهیه شود. روتختی ها و ملحفه های اتاق شما در هتل می توانند بستر خوبی برای ویروس باشند. عیناللهی افزود: کار دومی که باید انجام شود جلوگیری از انتشار ویروس است که این موضوع با تمهیدات اندیشیده شده در ستاد کرونا و دستورالعمل های ارائه شده انجام می شود، از مردم خواهش می کنیم پروتکل ها را در جمع های خانوادگی رعایت کنند.

وی افزود: مهمترین کار در تدوین و اجرای پزشکی خانواده در سطح کشور باید این باشد که مورد قبول و پذیرش مردم باشد. رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در مورد استفاده از ظروف مصرفی در ماه محرم به ” وبدا ” گفت: توصیه کلی ما عدم استفاده از ظروف یکبار مصرف است اما در صورتیکه امکان شستشو و گند زدایی وجود ندارد، از ظروف یکبار مصرف مناسب مانند ظروف آلومینیومی و گیاهی دارای پروانه ساخت از وزارت بهداشت استفاده شود. وزیر بهداشت یادآور شد: امروز همچنین از بیمارستان امیرالمومنین(ع) قم که یکی از مجهزترین و بهترین بیمارستانهای کشور است، بازدید کردیم و همانند این بیمارستان خیلی در کشور وجود ندارد.

میزان تزریق روزانه واکسن به رکورد یک میلیون و 600 هزار و در هفته به 8 میلیون و 500 هزار دوز و به اندازه جمعیت برخی کشورهای همسایه، رسید و این فقط با کمک نیروهای مردمی، میّسر شد. نقل شدهاست که میزان کشتار غیرنظامیها تا حدی بود که تنها در تسخیر خوارزم، ۱۰۰ هزار مغول وظیفهٔ کشتار افراد غیرنظامی ناکارآمد را داشتهاند.

وی درخصوص بین المللی سازی آموزش پزشکی، بیان کرد: در حال حاضر، حدود ۶ هزار دانشجوی خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور داریم که عمدتا از کشورهای منطقه از جمله عراق، افغانستان و پاکستان آمده اند. ابوالفضل باقریفرد ادامه داد: ژاپن 22پزشک به ازای هر 10هزار نفر و کوبا 50پزشک به ازای هر 10 هزار نفر دارد. وی خاطرنشان کرد: در مطلبی بیان شده که در کشورهای پیشرفته دنیا به ازای هر هزار نفر چیزی حدود 200 الی 250 پزشک متخصص داریم! دانشمندان ما در چنین شرایط تاریخی و با وجود همه مشکلات و تحریمها، حماسه آفریدند و در جهت خودکفایی در زمینه تأمین و تولید ملزومات مربوط به کرونا، داروها، تجهیزات پزشکی و واکسن، موفقیتهای ارزشمندی کسب کردند.

  • مناطق محروم(زلزله زده، سیل زده و سایر مصوبات): 263 نفر
  • مقادیر زیادی کلسیم مصرف می کنید
  • معاونت حقوقی و امور مجلس
  • برای رقیق شدن مخاط، مایعات فراوان بنوشید
  • بارداری های برنامه ریز نشده و سقط جنین

در تاریخ مشخص میشود که کشورها چگونه با بحرانها روبرو میشوند و صحنههای مختلف را به وجود میآورند و اقتدار هر کشوری نیز در بحرانها در تاریخ نمایان میشود. در این برهه از تاریخ با بیماری کرونا روبرو شدیم که یک حادثه جهانی بود و هیچ کشوری نتوانست از آن در امان باشد. آنها وضعیت بیماری این افراد را با عفونت اولیه مقایسه کردند. منصور کبگانیان به مهم ترین قسمت مصوبه افزایش ظرفیت پزشکی مبنی بر درصد افزایش هر ساله آن اشاره کرد و گفت: با ارایه مباحث در این زمینه، رقم درصد به کمیته ای واگذار شد. کبگانیان افزود: یکی دیگر از ایرادات مطرح شده در جلسه امروز مربوط به آمار و اطلاعات رشته های پزشکی بود، چرا که به نظر می رسد آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد.