علائم جدید ویروس کرونا چیست؟

در حال حاضر، هیچ واکسن یا درمان خاصی برای کووید-۱۹ وجود ندارد اما آزمایشات بالینی برای به دست آوردن درمان احتمالی ادامه دارد. در این نوشته آخرین اخبار واکسن کرونا را بخوانید. سازمان بهداشت جهانی فهرست علائم را از نظر شدت، شامل سایر علائم احتمالی نظیر ورم، جوش یا رنگ­ پریدگی انگشتان دست و پا و از دست دادن توانایی حرکت یا تکلم، دسته­ بندی می­ کند. متخصصان پوست نیز به بیماری پا که تحت عنوان «انگشت پای کووید» نامیده می ­شود توجه کرده ­اند. اگرچه هیچ واکسنی برای پیشگیری از کووید-۱۹ وجود ندارد، شما می ­توانید اقداماتی برای کاهش خطر ابتلا انجام دهید. از مهمانی­ های بزرگ و تجمعات انبوه بپرهیزید.

تاثیرگذاری واکسنها یکی دیگر از نگرانیهای جهانی گونه Omicron میباشد. اکنون مطالعات زیادی برای سنجش میزان تاثیرگذاری واکسنهای رایج و تولید واکسن جدید در جریان است. استفاده از خدمات آزمایش در منزل، به خصوص در شرایط کنونی جامعه که ویروس کرونا سلامتی انسانها را تهدید میکند، بهترین گزینهای است که برای حفظ سلامتی خود و خانوادهتان میتوانید انجام دهید.

بر طبق گزارشهای موجود از نتایج مطالعات بالینی واکسن اسپایکوژن به همراه ساختار پروتئینی و نوع ادجوانتهای، این واکسن ایرانی-استرالیایی را میتوان یکی از بهترین گزینهها برای تزریق دوز سوم یا دوز بوستر خود و سایر واکسنهای کرونا دانست. جهت آگاهی از موقعیت مکانی مراکز تزریق این واکسن به همراه شماره تماس آنها، میتوانید به لینک “مراکز تزریق واکسن اسپایکوژن” مراجعه فرمایید. چرا واکسن اسپایکوژن را برای تزریق دوز سوم انتخاب کنیم؟ جالب است بدانید که ریسک بروز خطراتی مانند بیماریزایی واکسن و پارتیکلهای ویروسی در واکسن اسپایکوژن وجود نخواهد داشت، چرا که واکسن سیناژن از پروتئین با خلوص بالا ساخته شده است و از تمامی ساختار ویروس استفاده نشده است.

اگر شما در منطقهای نیستید که کرونا (COVID-19) در حال انتشار است یا اگر از مسافرت به چنین منطقهای برنگشتهاید یا در تماس نزدیک با افراد بیمار نبودهاید، احتمال ابتلای شما به بیماری فعلاً پایین است. با این حال، احساس نگرانی و استرس شما قابل درک است. خوب است که با دریافت اطلاعات صحیح ریسک خود را تعیین کنید و اقدامات احتیاطی لازم را انجام دهید. اطلاعات موردنیاز درباره منطقه خود را میتوانید از پزشکان و کادر درمان، مقامات بهداشتی و کارفرمای خود دریافت کنید. کسب آگاهی از شرایط محل زندگیتان و انجام اقدامات حفاظتی مناسب بسیار مهم است.

اما به نظر میرسد تمام واکسنهای تایید شده سازمان جهانی بهداشت قادرند در برابر فرم شدید بیماری از بدن محافظت کنند. مطالعات انجام شده در آزمایشگاهها و روی جوامع مختلف تایید کردهاند که واکسیناسیون کامل به همراه یک دوز بوستر، محافظت قویتری در برابر عفونت با گونه امیکرون ایجاد میکند. مهم است به خاطر داشته باشید که اکثر این مطالعات، آزمایشگاهی هستند و ممکن است عملکرد واقعی واکسنها را منعکس نکنند. پروفسور ایرنه پترسن، استاد اپیدمیولوژی و انفورماتیک سلامت در دانشگاه کالج لندن معتقد است که اگرچه آبریزش بینی و سردرد علائم بسیاری از عفونتها هستند؛ اما ممکن است اولین و تنها علامت ابتلا به کووید نیز باشند. بنابراین اگر این علائم را دارید؛ توصیه میکنیم چند روز خود را قرنطینه کرده و سپس تست PCR بدهید.

ویروس جدید کرونا (Coronavirus 2019) یا 2019-nCoV ویروسی است که باعث بیماری تنفسی در افراد میشود و میتواند از فردی به فرد دیگر گسترش یابد. این ویروس برای اولین بار طی تحقیقات مربوط به شیوع بیماری در ووهان (Wuhan) چین شناسایی شد. درایالات متحده انتشار این ویروس ازفردی به فرد دیگر در تماسهای نزدیک با این ویروس تشخیص داده شده است. اکنون، بیشترین خطر ابتلا به این عفونت مربوط به افرادی است که در چین هستند یا به چین سفرکردهاند.

افراد میتوانند ویروس کرونا را از سایر مبتلایان به ویروس بگیرند. این بیماری میتواند از طریق قطرات کوچک بینی یا دهان در هنگام سرفه کردن یا بازدمِ فردِ مبتلا به کووید ۱۹ از فردی به فرد دیگر انتقال یابد. این قطرهها بر روی اشیاء و سطوح اطراف فرد فرود میآیند.

با پزشک خود صحبت کنید: اگر تا به حال تجربه واکنش آلرژیک شدید به هر واکسنی را داشتهاید، یا هرسوالی درباره داروهایی که در حال حاضر مصرف میکنید دارید، قبل از گرفتن وقت واکسیناسیون با پزشک خود صحبت کنید. در مراکز واکسیناسیون نکات ایمنی مانند رعایت فاصله فیزیکی هنگام انتظار و پوشیدن ماسک را حتماً رعایت کنید. ارتباط برقرار کنید: اگر شرایط پزشکی خاصی دارید، مثلاً باردار هستید یا مشکل/نقص سیستم ایمنی دارید، به مسئولین بهداشت اطلاع دهید. سوابق خود را نگهدارید: شما بایستی کارت واکسیناسیون دریافت کنید که در آن نوع واکسن کرونایی که به شما تزریق شده، تاریخ و محل واکسیناسیون در آن درج شود. این کارت را حتماً برای استفاده احتمالی در آینده نگهدارید.

هرچه آمار واکسیناسیون و تامین تجهیزات بهداشتی و پزشکی در یک کشور بالاتر باشد، احتمال شیوع انواع کرونا نیز در آن منطقه کمتر خواهد بود. بههمین دلیل دولتها وظیفه دارند شرایط لازم را برای انجام کمپینهای واکسیناسیون همگانی با واکسنهای مورد تایید “WHO” انجام دهند. همچنین دولت باید شهروندان را در خصوص آخرین اخبار و اطلاعیهها آگاه سازد.

  1. دانههای پوستی (در 15% موارد)
  2. هنوز مشخص نیست این سویه راحتتر منتقل میشود یا خیر
  3. در خانه بمانید و حداقل خود را 5 روز قرنطینه کنید
  4. مه مغزی
  5. سرفه­ی خشک
  6. لرز و بدن درد

آنها از طریق آزمایشهای بالینی مورد ارزیابی قرار میگیرند. WHO در تلاش است تا واكسنها و داروها را برای پیشگیری و درمان کووید ۱۹ هماهنگ كند. مؤثرترین راه محافظت از خود و دیگران در برابر ویروس کرونا این است که به طور مرتب دستهای خود را تمیز کرده و دهان خود را در هنگام سرفه یا عطسه با خم کردن آرنج بپوشانید. آیا کووید ۱۹ همان سارس است؟