سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست، چگونه کار میکند و بهترینهای آن کدامند؟

به زبان دیگر، وقتی میگوییم یک CMS یا «سیستم مدیریت محتوا» یعنی از سیستمهای مدیریت محتوای وب بحث میکنیم مگر آن که نوع خاصی از CMS ها را مشخص کنیم. از آنجا که وردپرس محبوبترین سیستم مدیریت محتواست ابتدا به سراغ مفهوم سیستمهای مدیریت محتوا میرویم. اگر از ابزارهای توزیع محتوا یا Content Delivery Network (CDN) استفاده میکنید، بهتر است مطمئن شوید که تصاویرتان توسط سرویسدهنده بلاک نمیشوند. کدام ویژگیهای CMS به انجام بهتر و کارآمدتر پروژهها کمک میکند؟ حالا فرض کنید چند محتوا در دسته بندی های مختلف منتشر شده اما هر کدام به نوعی با هم یک وجه اشتراک داشته باشند، کاربری که به دنبال این وجه اشتراک است چطور به این مطالب در کنار یکدیگر دست یابد؟

با این تفاسیر اگر قصد یادگیری طراحی سایت و وب اپلیکیشن را دارید، شروع آموزش PHP میتواند بهترین عمل برای قدم گذاشتن در این مسیر باشد. اگر بخواهیم بگوییم که PHP چیست؟ بعد از سوال PHP چیست؟ را دریافتیم باید به یک سوال دیگر هم پاسخ بدهیم. در حالت کلی برای راهاندازی و مدیریت وبسایت باید یک سیستم مدیریت ایجاد شود. متن باز بودن یک نرم افزار تعاریف زیادی دارد که ما در اینجا به ساده ترین تعریف آن میپردازیم. خب اگر از جمله بالا چیزی جز رایگان بودن وردپرس را متوجه نشدید نگران نباشید!

به هر حال جدای از این مباحث، حداقل اگر اندکی با زبان برنامه نویسی مثلا PHP آشنا باشید، قطعاً کار شما با استفاده از یک IDE راحتتر هم خواهد شد. وردپرس در ابتدا تنها یک سیستم رایگان وبلاگنویسی بود اما با گذشت زمان آنقدر توسعه پیدا کرد تا به یک سیستم مدیریت محتوای بسیار قوی تبدیل شد. این آمار نسبت به تعداد CMS هایی که در بازار وجود دارند، یک آمار بسیار بالا برای وردپرس است، که با استفاده از آن میتوان محبوبیت آن را بین کاربران متوجه شد. در این درس از دورهی آموزش وردپرس ابتدا به سوال وردپرس چیست؟

حالا که پاسخ سوال اصلی مقاله یعنی وردپرس چیست؟ کارکرد این برنامه به این صورت است که شما وردپرس را از سایت اصلی دانلود کرده و آن را روی هاستی که تهیه کرده اید بارگذاری می کنید و سایت خود را با استفاده از قالب ها و پوسته ها ایجاد می کنید.

CMS از دو قسمت اصلی تشکیل شده است: برنامه مدیریت محتوا (CMA) و برنامه تحویل محتوا (CDA). بیشترین استفاده از زبان برنامه نویسی سالیدیتی در قراردادهای هوشمند اتریوم است. تمام این مفاهیم را در ادامه شرح میدهیم. سیستم مدیریت محتوا یا به انگلیسی Content Management System که به اختصار به آن CMS هم گویند، یک نرمافزار تحت وب است که با استفاده از آن میتوان بصورت گرافیکی تمام محتوای وبسایت را مدیریت کرد از جمله: پستها، برگهها، دستهبندی، تصاویر، ویدیو و… تعامل از طریق رابط کاربری گرافیکی بصری است و بسیاری از فرایندها به صورت خودکار انجام میشوند.

در واقع با این شیوه، تغییر و سفارشی سازی رابط کاربری سایت برای صاحبان وبسایت راحتتر خواهد بود. چرا که استفاده نکردن از این موقعیت فوقالعاده بدون شک با شکست خوردن و سقوط آن کسبوکار همراه خواهد بود. در این صورت هزینهی بالایی بر عهدهی شما نخواهد بود و تقریبا راهاندازی سایت رایگان محسوب میشود. البته در اکثر اوقات داشتن تجربه میتواند نداشتن مدرک تحصیلی را جبران کند. با این حال بیشتر شرکتهایی که به دنبال استخدام فردی برای این موقعیت کاری هستند، امتیاز بیشتری به داشتن تجربه میدهند؛ بنابراین توصیه میکنیم در حین آموزش PHP پروژههایی را شروع کنید و حتی بهصورت فریلنسری به انجام کار بپردازید.

تمام این مهارتها را میتوانید در سایت مکتبخونه در قالب دوره PHP و آموزش طراحی سایت ببینید. با استفاده از این نرم افزار رایگان میتوانید کارهای مربوط به برنامه نویسی و کدنویسی را به بهترین شکل انجام دهید و ویژگیهای منحصر به فرد آن تمام نیازهای شما را در پروژهها برآورده میکند. بازار کار برنامه نویسی PHP چیست؟

اگر از من بپرسید چه روشی را برای یادگیری برنامه نویسی پیشنهاد میدم، بدون شک اولین گزینه من دیدن فیلم های آموزشی شرکت های معتبر است. در برخی موارد شرکت طراحی cms آماده را مطابق با نیاز مشتری تغییر میدهند و قسمتهایی از آن را کد نویسی میکنند. در سال 2019 درآمد برنامهنویسان PHP از سایر برنامهنویسان بیشتر بوده است. در سالهای اخیر برنامهنویسی در بین پنج شغل برتر جهان از نظر درآمد قرار داشته است.

مثلا طبق آمار رسمی منتشر شده از طرف دولت آمریکا، درآمد سالانه برنامهنویسان در سال ۲۰۱۴، به طور متوسط برابر با ۷۷,۵۵۰ دلار (بیش از ۲۷۰ میلیون تومان) بوده است که نسبت به سال ۲۰۱۲، به میزان ۳,۲۰۰ دلار (۴٫۳ درصد) افزایش داشته است؛ که البته نسبت به افزایش درآمد سایر مشاغل در اقتصاد آمریکا، عدد بزرگی محسوب میشود. دلایل انتخاب: علم داده یک حوزهی در حال توسعه است و از زبان برنامهنویسی R اغلب برای تجزیه و تحلیل داده استفاده میشود. وقتی یک نرم افزار توسعه داده میشود (حال میخواهد نرم افزار تحت وب باشد یا …) میتواند متن باز باشد یا نباشد.