روزنامه تجارت: جذب سرمایه خارجی کلید رشد اقتصادی

روزنامه دولت در ادامه نوشته: «هرچند که در این میان برخی از جریانها و رسانههای داخلی میکوشند همانند سالهای ابتدای برجام، اقدام اخیر واشنگتن را پیشدستی این کشور برای نشان دادن حسن نیت خود با ارائه یک امتیاز ویژه به ایران ارزیابی کنند اما تنها نگاهی کوتاه به آنچه امریکا حتی در همان زمان اجرایی شدن برجام در دولت «باراک اوباما»، رئیس جمهور پیشین این کشور صورت داد، به خوبی معلوم میکند که معافیت تحریمی اخیر و اقداماتی از این دست، چیزی بیش از یک خوشباوری موهوم به عملکرد دولتمردان امریکایی نیست. این ایده جدی نیست به جهت اینکه ارائه نشده است و با چارچوب فعلی مذاکرات هم همخوانی ندارد، چراکه مذاکرات مربوط به لغو تحریمها و اجرای کامل برجام است و از این جهت با آن مسیر همخوانی ندارد.

  • شرح مختصری از نقش ها، مسئولیت ها و تعهدات طرفین
  • نسبت واردات کالاهای مصرفی به مصرف کل (CM/C)
  • تولید و ارائه خدمات و محصولات دانش­بنیان
  • ماده دوم: تعاريف

غلامرضا مرحبا اظهار کرد: اعضای کمیسیون اقتصادی امروز جلسهای با رئیس بانک مرکزی و معاونانش در محل بانک مرکزی تشکیل دادند. محمدرضا پورابراهیمی در نشستی با اعضای ستاد هماهنگی کانونهای بازنشستگان و دستگاههای اجرایی مشمول تامین اجتماعی اظهار کرد: یکی از مهمترین موضوعات بحث افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی است. وی ادامه داد: در لایحه بودجه سال آینده از ۲۵ درصد مالیاتی که در حوزه تولید بود به ۲۰ درصد کاهش یافت اما این لایحه مالیات بر عایدی سرمایه اگر تصویب شود، مالیات بر فعالیتهای سفته بازانه افزایش پیدا میکند و اتصال با سامانه بانکی میتواند هدایت اعتبار به سمت تولید را به دنبال داشته باشد. دعوت میکنند. من در چهار سالی که مدیر مسئول تهرانتایمز بودم، به هیچیک از جلسات سفارت انگلیس نرفتم؛ چون سفیرشان به فارسی بسیار مسلط بود و میدانستم که یک عنصر اطلاعاتی است، ولی در سفارت فرانسه میدیدم که اینها یک سری از افراد بیهویت و زنانی را که کاملا مشخص بود که برای یکسری ارتباطات ناسالم آمده بودند، دعوت کردهاند.

چند تا صندلی کم آمد و از افراد بالاخره چند نفری سرپا ماندند! اگرچه در دوره مشروطه برخی از ساختارهای غربی به وجود آمد اما به سرعت شاهد یک انحراف از اصل موضوع بودیم و روی کار آمدن رضاخان تمام آرمانهایی که مرم در دوره مشروطه داشتند را از بین برد. به نظر بنده، ما اصلا نباید این سفیر را قبول میکردیم؛ چون پیش از آمدن به ایران، اصلا سابقه دیپلماتیک نداشت. شاه میگوید: من اصلا زیربار چنین خیانتی نخواهم رفت، اما در مدت کوتاهی اراده سفیر انگلیس ــ که در واقع همان اراده لندن هست ــ به اجرا درمیآید.

به گزارش عصرپرس به نقل از ادارهکل اطلاعرسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «سعید خطیبزاده» سخنگوی وزارت امور خارجه با اعلام این خبر گفت: به دنبال اخلال در برگزاری انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران در برخی شهرهای انگلستان از جمله لندن و بیرمنگام که با توهین به رایدهندگان و عوامل اجرایی و ضرب و شتم یکی از رایدهندگان از سوی عناصر تروریست ضد انقلاب و مخالف دمکراسی همراه بود، «راب مک» ایر سفیر بریتانیا امروز ازسوی دستیار وزیر و مدیرکل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران به این تحرکات آشوبگرانه و تروریستی به وی اعلام شد. نمونه بارز برای اینکه بدانیم این تحقیر تا چه حد در کشور نهادینه شده بود، برگزاری جشنهای 2500 ساله است.

شاید بعضیها تصور کنند با دور شدن از سالهای کودتا یا در اواخر دوره پهلوی وضعیت ما بهتر شده بود، در حالی که شرایط ما به مراتب بدتر شده بود! بعضی از مسائل را که مطالعه میکنیم، واقعا برای انسان دردناک است که بیگانه تا این حد بر امور کشور مسلط باشد و بعضیها به ذلتهایی همچون در اختیار قرار دادن خانوادهشان تن بدهند که بتوانند یک درجه بگیرند!

سخنگوی وزارت امور خارجه از احضار سفیر انگلستان در تهران به این وزارتخانه و اعتراض به بروز مشکلاتی برای رایدهندگان ایرانی در کشور متبوعش خبر داد. به گزارش خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در جلسه علنی امروز پارلمان در تذکری شفاهی اظهار کرد: وزیر امور خارجه تذکر میدهم که باید بر اساس قانون با سفیر انگلستان به عنوان عنصر نامطلوب برخورد کند.

معلوم است که انگلیسیها باید او را انتخاب کنند؛ چون این آدم به راحتی قابل کنترل است. ترجیح محمدرضا در انتخاب آدم بیشخصیتی همچون ارنست پرون برای دوستی، نشاندهنده منزلت و شخصیت او بود؛ لذا نیازی نبود که انگلیسیها چندان درباره او تحقیق کنند. در سال 1376 که به تهرانتایمز رفتم، بچههای آنجا میگفتند: او هم سابقه چشمگیر دیپلماتیک ندارد و این اولین تجربه دیپلماتیک او بود؛ چون سفارت آمریکا در ایران تعطیل است، مدتی است که انگلیسیها میخواهند خلأ آنها در ایران را پر کنند. بیان بعضی از حقایق بسیار تلخ است، ولی در آن دوران سیاستمداران کشورمان برای بندگی بیگانگان، با یکدیگر رقابت هم داشتند!

مورد دیگر اینکه در سال ۱390 بیشترین سهم از GDP را به ترتیب استانهای خوزستان، تهران، اصفهان، فارس، خراسان رضوی و بوشهر داشتهاند ولی در سالهای ۱397 و ۱400 به دلیل کاهش درآمد نفتی کشور در این سالها، استان خوزستان در مرتبه دوم قرار گرفته و در عوض جایگاه استان بوشهر به دلیل نیروگاه اتمی بوشهر، بهرهبرداری بیشتر از میادین گازی پارس جنوبی و بهرهبرداری از ذخایر مشترک با قطر، از ششم به سوم ارتقای یافته است.