دولت احمدی نژاد – پرسمان

پس از اعلام پیروزی بر داعش از سوی بغداد، مردم و دولت عراق بر ضرورت خروج نظامیان خارجی از کشور تاکید کردند. حتما نمی آوردم. یک جلسهای بود که تعدادی از فعالان بازار سرمایه داشتند راهکارها را برمی شمردند که در زمان ریزش چگونه حمایت صورت گیرد، یکی از راههای پیشنهادی آنها این بود که مثلا کارگزاریها بتوانند از تسهیلات بانکی استفاده کنند، البته قبلا می کردند اما بانک مرکزی یک دورهای محدود کرده بود که آن هم به دلیل بخش نامهای بود که ماقبل صادر شده بود و آنها می گفتند که این محدودیتها باید حذف شود و آن هم برای دورهای که ریزش وجود داشت کارگزاریها وام برای خودشان نمی گرفتند بلکه واسط بودند یعنی واسط بودند که وام به خریدار برسد و آنها یک حلقه واسطه بودند.

در حالی که برخی مقامات از گفتوگوی جدی با مقامات عراق برای خروج نیروهای رزمی از عراق و اهتمام ورزیدن واشنگتن به این امر سخن میگویند، برخی مقامات نیز مانند ژنرال «کنت مککنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» گفته است که کشورش شمار نیروهای خود در عراق را کاهش نخواهد داد و این امر به خواست بغداد است و «عراق خواستار باقیماندن ماست و ما شمار نیروها در آن را کاهش نخواهیم داد».

بغداد و واشنگتن در ۲۶ ژوئیه گذشته، به توافق رسیدند که نیروهای رزمی ایالات متحده تا پایان سال جاری از عراق خارج شوند و تنها تعدادی از نیروهای آمریکایی (که شمار آن مشخص نشده است) برای مشاوره و آموزش نیروهای عراقی باقی بمانند. سال 1375، دیگر اواخر عمر ریاست جمهوری هاشمی است كه واردات باز هم رشد حدود 20 درصدی را تجربه می كند و به 14467 میلیون دلار می رسد، هنوز هم تا رسیدن به ارزش وادات در سال های دوران نخست ریاست جمهوری هاشمی راه درازی باقی مانده است.

«جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد به دلیل تنشهای روسیه با اوکراین، حدود سه هزار نظامی آمریکایی در روزهای آتی در شرق اروپا مستقر میشوند. آفتابنیوز : بر اساس این برنامه، لهستان میزبان هزار و ۷۰۰ نیرو خواهد بود. به گزارش ایسنا، به نقل از یورونیوز، بر اساس این برنامه، لهستان میزبان هزار و ۷۰۰ نیرو خواهد بود.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز؛ جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در راستای اطمینان بخشی به هم پیمانان نگرانش در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ناتو، دستور اعزام سه هزار نظامی اضافی کشورش را به لهستان و رومانی صادر کرد. وی خاطرنشان کرد: مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم گفته است که دیگر تحریمِ اثرگذار وجود ندارد که بخواهند علیه ایران اعمال کنند، بنابراین از لحاظ تحریمی به دلیل اینکه دستوراتFATF را نیز نپذیرفتیم، این اطمینان به دورزنندگان تحریم داده شده است که در صورت همکاری با ایران، اطلاعات آنان لو نخواهد رفت، بنابراین وضعیت ما به این سمت میرود که اثر تحریمها کمتر شود و راههای گریز از تحریم بیشتری را پیدا خواهیم کرد.

الان زمان خوبی برای این واکنشهاست و اتفاقاً اثرگذار است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان از ارومیه، وحید جلال زاده نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه اخیر مجمع نمایندگان استان به همراه استاندارآذربایجان غربی با وزیر راه و شهرسازی در خصوص پیگیری اعتبارات لازم برای توسعه زیرساختهای حمل و نقل استان افزود: در یک سال گذشته، پیگیر حل مشکلات و اتمام پروژه مهم آزادراه ارومیه- تبریز بودیم که با قول مساعد وزیر راه وشهر سازی در این نشست به زودی شاهد اتمام آن خواهیم بود.

در این مدت تقریبا هیچ پروژه ی مهم و تأثیرگذار دولتی کلید نخورد و به بهره برداری نرسید و برخلاف گذشته که سازمان منطقه ازاد کیش خود به ایجاد برخی زیرساخت های گردشگری و عمرانی برای رونق اقتصاد کیش اقدام می نمود، به ویژه در چهارسال گذشته، توقف کامل پروژه های عمرانی را شاهد بوده ایم و به جز معدود پیشرفت حاصله در دوره مدیریت انصاری لاری بر سازمان، اکثر پروژه ها جنبه نمایشی داشته و تعداد محدودی از پروژه ها نیز با سرمایه گذاری بخش خصوصی و یا به صورت مشارکتی در شرایط بسیار سخت با وجود بروکراسی فراوان اداری که با آن مواجه بودند به نتیجه رسید.

به بیان دیگر به رغم این که دولت ها و گروه های تاثیرگذار در سیاست خارجی به ویژه اگر احزاب در راس دولتها فرار داشته باشند، در صورتی که میان منافع ملی آن کشور و ارزشهای حزبی وایدئولوژیک تعارضی خلق شود، بدیهی است که ارجحیت با منافع ملی است و انطباق پذیری خواست های حزبی با خواست های ملی و مردمی وعمومی امری ضروری است.

وزارت دفاع آمریکا پنتاگون نیز اعلان کرده که نزدیک به ۱۷۰۰ نظامی عمدتا از لشگر هوابرد ۸۲ م از فورت براگ در کارولینای شمالی در خاک لهستان مستقر می شوند. این موافقت با فروش سلاح پس از عملیات اخیر ارتش و کمیتههای مردمی یمن در عمق خاک امارات صورت میگیرد و مقامهای آمریکا مدعی هستند که فروش تسلیحات با هدف حمایت از امارات صورت میگیرد.

حملات ائتلاف سعودی به یمن که در ششمین سال خود قرار دارد، سود هنگفتی را برای سازندگان سلاح آمریکایی به همراه داشته است. اصلی شما در این کتاب چه بوده است؟ هدف اصلی و اساسی آمریکاییها منصرف ساختن عراق از اخراج نیروهای نظامی آن است. روابط ارتش پاکستان نیز امروز یکشنبه با صدور بیانیهای اعلام کرد: تروریستها از قلمروی افغانستان پست نیروهای ارتش در منطقه مرزی کُرَم در شمال غرب پاکستان را هدف گرفتند که در نتیجه آن ۵ نظامی کشته شدند.

این تصمیم توسط کمیته امنیت ملی و به منظور جلوگیری از ورود افراد دارای تمایلات تند و افراطی به خاک قرقیزستان با هدف مشارکت در شورشهای چند روز اخیر اتخاذ شده است.

منابع محلی سوریه از ورود یک کاروان نظامی آمریکا از عراق به خاک سوریه برای تقویت بیشتر پایگاه های نظامی این کشور و پشتیانی از نیروهای قسد در درگیری های حسکه خبر دادند. او می گوید: انفجار نخست که در منطقه بئر العبد روی داد به نظر می رسید یک پیام به حزب الله لبنان به دلیل مشارکت در جنگ سوریه بود.

همزمان با آغاز سال جدید میلادی، حملات علیه محل استقرار نظامیان آمریکایی و کاروانهای لجستیکی این کشور در عراق و سوریه تشدید شده است. در بحبوحه افزایش تنشها میان روسیه و اوکراین، آمریکا در حال انتقال تسلیحات و نظامیان خود به شرق اروپا و نزدیک مرزهای روسیه است. به گزارش یورونیوز، این خبر در حالی است که هشت هواپیمای آمریکا در همین فرودگاه به زمین نشست که حامل نظامیان مسؤول برای فراهم سازی مقدمات استقبال از سربازان هنگ مذکور و ارائه حمایت لجستیکی از آنها بود.

نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۴ به درخواست دولت عراق برای مبارزه با داعش که در آن زمان یک سوم خاک این کشور را اشغال کرده بود، وارد عراق شدند. به گزارش ایرنا از منابع رسمی پاکستان، در تازهترین رویدادهای مرزی میان این کشور و افغانستان تیراندازی به مواضع مرزبانان پاکستانی از خاک افغانستان ۵ نظامی کشته شدند.

میرمحمدصادقی با بیان اینکه اتاق ایران و کانادا بیش از 500 عضو دارد گفت: متاسفانه به دلیل شرایط یک سال اخیر میان دو کشور ایران و کانادا تنها حدود 100 نفر از اعضا و صاحبان بنگاههای تجاری ساکن در ایران فعال بودهاند. دو مقام آمریکایی اعلام کردند، روسیه حدود ۷۰ درصد از قدرت نظامیای که گمان میرود برای یک حمله تمام عیار به اوکراین نیاز داشته باشد، در اختیار دارد و در حال ارسال گروههای تاکتیکی بیشتر به مرز با این همسایه خود است.

به گزارش مشرق، یک منبع امنیتی، امروز (چهارشنبه)، خبر داد که کاروانهای نظامی آمریکا یکی پس از دیگری وارد پایگاه هوایی «عینالاسد» در استان الانبار (غرب عراق) میشوند. شهادت ۱۱ نظامی عراقی یکی از رویدادهایی بود که آمریکاییها در آن نقش آفرینی داشتند. به نقل از یکی از مذاکره کنندگان طالبان، پیام این گروه به مردم محلی این بود: «شما پیام رئیس جمهوری آمریکا را شنیدید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الفرات نیوز، «صالح التمیمی» کارشناس امور امنیتی عراق امروز سه شنبه سخنانی را در خصوص دستهای پشت پرده حوادث تروریستی اخیر در این کشور مطرح کرد. به گزارش مشرق، وزارت دفاع لهستان عصر جمعه خبر داد که تجهیزات ارتش آمریکا در حال ورود به این کشور هستند تا به تقویت جبهه شرقی پیمان ناتو بپردازند.

به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع لهستان عصر جمعه خبر داد که تجهیزات ارتش آمریکا در حال ورود به این کشور هستند تا به تقویت جبهه شرقی پیمان ناتو بپردازند. شب گذشته نیز یک هواپیمای نظامی سی ۱۳۰ آمریکا تجهیزات نظامی را در فرودگاه رژسوف یسیونکا در جنوب لهستان تخلیه کرد.

این مورد نشاندهندهی این است که شعاری که جمهوری اسلامی و مردم ایران در طی انقلاب میدادند که نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی در حقیقت اشاره به همین نظام سهقطبی دارد که جمهوری اسلامی نه وابسته به بلوک شرق و نه غرب بوده است و الگویی متفاوت از آن دو قطب را ارائه داده و تبدیل به قدرتی بزرگ شده که اکنون تعیینکنندهی بسیاری از تحولات است.