خاتمی: اصلاحات باید به دنبال راهکارها و برنامه برای حل مشکلات مردم باشد – ایسنا

این خاطره را آقای کرزای می گفت که وقتی آقای خاتمی به کابل آمده بود، با او صحبت کردم و به او گفتم می دانید که من از طرفداران و ارادتمندان شما هستم. محمدجواد حقشناس در خصوص جزئیات نامه سیدمحمد خاتمی به رهبر انقلاب، اظهار کرد: خبر نامه سیدمحمد خاتمی خطاب به رهبری را شنیدم که البته تقریباً برای دو ماه گذشته است و در مجموع ۳۷ صفحه است. در مراسم افطار 98/2/21 رئیس جمهوری با جمعی از فعالان سیاسی کشور، آقای روحانی نکات مهمی را در پاسخ به اصولگرایانی که مسأله کشور را فقط معیشت مردم میدانستند و مسئول آن را دولت قلمداد میکردند، در میان گذاشت. سهم این استان از تعداد اعضای هیئت دولت در دولت چهارم ٤١ درصد بود که در دولت پنجم به ١٦ درصد سقوط کرد. در مجموع دوره فوقالذکر پنج استان حاشیه کویر اصفهان، کرمان، یزد، قم و سمنان با سهم ٤٣.٣ درصدی از قدرت اجرائی (٣٤.٤ درصد از تعداد مقامات اجرائی) فقط ١٤.٢ درصد از جمعیت کشور را دارا بودهاند. وی در رابطه با کند شدن روند احداث محور جدید خرمآباد به پلدختر، گفت: اعتبار لازم در اختیار پیمانکار قرار نگرفته است؛ در جلسهای که با رئیس قرارگاه خاتم داشتیم موضوع مورد تذکر قرار گرفت و قرار است شارژ مالی شود تا پیمانکار بتواند پروژه را ادامه دهد.

من توصیه می کنم که به این کارها ادامه ندهند. احمدی نژاد در این نشست به همه نشان داد که انگلیسی را خوب یاد گرفته است. «من بارها و بارها از کارگر و کشاورز و همه مردم را در دیدارهای مختلف با کمال میل در آغوش گرفتهام. این صحنه خبرنگاران را به یاد ثبت نام مشایی در انتخابات سال 92 انداخت. از سوی دیگر برخی از این افراد کارشناس مسائل حوزه خود نیستند که بخواهند با علم و آگاهی در آن حوزه عمل کنند. آقای احمدینژاد در سالهای سکوت محض در قبال فاجعه برجام و پس از ناکامی از حضور مجدد در صحنه انتخابات، مسیرهای مختلفی را برای زنده نگهداشتن یاد خود در رسانهها پیگیری کرد اما چالشیترین اظهارات او، دستمایه هجمه پررنگ رسانهای از سوی مخالفان خارجنشین سند همکاری مشترک ایران و چین شد. سازندگی ندارد. به محض اینکه فرصت پیدا کند، نمی خواند. در دهه ،1970 سازمان سیا در گزارشی هوشنگ انصاری را یکی از 17 نفر “حلقه درونی” محمدرضا شاه خواند و وی را یکی از 2 گزینه شاه برای جایگزینی هویدا نامید. بقایی پشت تریبون آمد و احمدی نژاد دست او را بالا برد. به نظر میرسید احمدی نژاد در اواخر نشست خبری خود از سوالهای تهاجمی خبرنگاران عصبانی شده بود و با تندی با بعضی خبرنگاران برخورد میکرد.

دو نکته در این حماسه نهم دی چشمگیر بود. او در جریان این نشست خبری بارها و بارها از نامزدی بقایی حمایت کرد و گفت برای برخورد با رد صلاحیت احتمالی بقایی برنامههایی دارد که فعلا نمیخواهد از آنها سخن بگوید. احمدی نژاد در این نشست هیچ یک از انتقادهای خبرنگاران را قبول نکرد و اعلام کرد دولت او بهترین دولت ایران بوده است. تقریبا کسانی که کارت خبرنگاری بر گردن نداشتند وظیفه کف زدن برای احمدی نژاد را به عهده داشتند. احمدی نژاد بعد از نشستن پشت تریبون از بقایی دعوت کرده تا در کنار او بنشیند. بعد از آن، خبر نخست وزیری بازرگان به اطلاع عموم رسید. در سال های بعد، احزاب سیاسی روش های خاص خود را برای انتخاب نخست وزیر انتخاب کردند. ما یک فردی را داریم که همه دنیا او را قبول دارند، می گویند خیلی آدم خوبی بوده جز دشمنان ملت ایران که اقلیت هستند. دنیا درگیر تحولات چشمگیری شده که همه ما را سرگردان کرده است. او در مدت اولین دوره ریاست جمهوری خود به طور کامل بر مسائل داخلی تمرکز داشت، و دو موضوع را در راس برنامه های کاری خود قرار داده بود: اول جنگ با چچن، دوم مبارزه با نظام آلیگارشی به جامانده از دوران یلتسین!

به طور مثال او در مورد جلیلی گفت:« در روز قدس در خصوص مساله هستهای سخنرانی داشته است و پس از آن که در نشست شورای عالی امنیت ملی مسئول مذاکرات به او گفته است که حق نداشتهاید در خصوص مسائل هستهای و مذاکرات سخنرانی کنید . احمدی نژاد در این نشست به بسیاری از چهرههای سیاسی حمله کرد از روحانی تا جلیلی. طبق معمول خبرنگاران خارجی سهم بیشتری در نشست خبری احمدی نژاد داشتند. وقتی خبرنگار خارجی سوال خود را پرسید. معمولا مسئولان کشوری در ایران علاقه بیشتری به پاسخ دادن به خبرنگاران خارجی دارند تا داخلی. بنابراین حرفهای ترامپ برای بهرهبرداری داخلی برای انتخابات کنگره یا برای جنگ روانی با مردم ایران است والا حتی در دولت جدید هم با آمریکا مذاکره کردیم . ریس دولت دهم بر این باور بود که در این سالها فقط به او تهمت زده اند و احمدی نژاد و احمدی نژادیها مظلوم واقع شدهاند.