بررسی سیاست افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی و سرانه پزشک در ایران

بر اساس آمار سال ۱۳۹۶، نزدیک به ۷۵ درصد از تختهای موجود در ایران، از بخش دولتی بودهاند. به گزارش ایرنا، پذیرش دانشجوی پزشکی در سال ۱۴۰۱ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ۲۰ درصد افزایش مییابد و از هشت هزار نفر به ۹ هزار و ۶۰۰ دانشجو با هدف پذیرش از مناطق محروم می رسد. ظرفیت پذیرش کل در کنکور تجربی 99 : ظرفیت پذیرش در دوره روزانه ۳۵ هزار و ۸۶۱ نفر است.

ظرفیت کل پذیرش دندانپزشکی در کنکور ۹۹ تعداد ۱ هزار و ۳۷۳ نفر بوده است که ظرفیت دندانپزشکی دوره روزانه و شهریه پرداز را شامل می شود. نتایج: در طب ایرانی سلامت معده جهت حفظ سلامت کل بدن نقش کلیدی داشته و دستورات دقیقی برای حفظ سلامت آن ارایه شده است.

دکتر فاضله حیدریان مقدم متخصص طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، پیروی از سبک زندگی سالم زندگی را برای تقویت سیستم ایمنی موثر دانست و خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین فاکتورها در ارتقا سیستم ایمنی بدن تنظیم ساعت خواب و بیداری است. وی با اشاره به اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن خصوصا در دوران بحران کرونا گفت: مصرف روزانه آب سیب شیرین، شیربادام، حریره بادام، دمنوش عناب و شربت آب و عسل می تواند به میزان قابل توجهی به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک کند.

وی با اشاره به این که هوای سرد یکی از مهمترین عوامل ابتلا به عفونت های ویروسی است توضیح داد: باید سر و صورت، بینی و سینوس ها در معرض باد سرد قرار ندهیم و در زمستان با پوشاندن این نواحی احتمال ابتلا به بیماری های عفونی را به میزان قابل توجهی کم کنیم. دکتر حیدریان مقدم با اشاره به این که مبتلایان به یبوست نسبت به سایرین بیشتر مستعد ابتلا به انواع بیماری های عفونی هستند توضیح داد: یبوست موجب می شود تا انباشت مواد زائد در بدن فرد بیشتر شود چرا که بدن را با انباشت و تجمع مواد زائد روبرو می کند. رعایت توصیه های بهداشتی تغذیه ای تاکید شده در طب اسلامی و طب ستنی در حفظ سلامتی و پیشگیری از بیماری ها و همچنین تقویت قوای بدن بسیار موثر است.

ضد سرطان، ضد افسردگی، انرژی زا، تقویت کننده سیستم ایمنی و دفاعی بدن، تنظیم کننده ترشح هورمون های بدن، ضد عفونی کننده آب و غذا . وی افزود: این غذاها می توانند علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، در زمان بیماری نیز طول درمان را کاهش دهند. ۱۷- چای سیاه پس از غذا ایجاد کم خونی و بیماری های گوارشی می کند. با توجه به اهمیت نحوه تغذیه در سلامت انسان، رعایت توصیه های تغذیه ای مدنظر طب ایرانی می توانددر پیشگیری بسیاری از بیماری ها و خصوصا بیماری های گوارشی موثر باشد. پیشنهاد می گردد تاثیرگذاری تک تک توصیه های مدنظر منابع طب ایرانی در پزوهش های آینده بررسی گرد تا امکان استفاده کاربردی از آنها در نظام سلامت فراهم گردد.

دکتر حیدریان مقدم به مبتلایان به کرونا نیز توصیه کرد: درفاز اول و حاد این بیماری که معمولا با تب و بدن درد و حال عمومی وخیم روبروست، استراحت حرف اول را می زند بنابراین باید مبتلایان به این موضوع توجه داشته باشند که با استراحت کافی و مصرف مایعات فراوان می توانند به میزان قابل توجهی به مهار بیماری کمک کنند. در دسترس بودن سه مولفه اصلی: کارکنان ، فضا و تجهیزات باید در اولویت قرار بگیرند و برای آنها برنامه ریزی شود زیرا سطح مراقبتهای بیمارستانها را تعیین می کنند. متخصص طب سنتی دانشگاه با بیان این که اساسی ترین تنظیمات بدن از جمله سیستم ایمنی، مغز و اعصاب، غدد درون ریز و حتی گوارش، تحت تاثیر خواب عیمق است گفت: تنها زمانی که خواب عمیق می شود ارگان های مختلف بدن خود را بازسازی و تنظیم می کنند.

گرم کردن بدن در فاز دوم بیماری و زمانیکه بیماری کمی کنترل شده یکی دیگر از توصیه های این متخصص طب سنتی دانشگاه بود. وی درخصوص افزایش حقوق دستیاری ابراز کرد: یکی از تصمیمات خوبی که امسال گرفته شد، افزایش حقوق دستیاری بود که انجام شد و اعتبار آن از محل درآمدهای اختصاصی بیمارستانها تأمین میشود که تقریباً پایدار است. دکتر عین اللهی در خصوص دستگاه شتاب دهنده خطی و رادیوتراپی میکروسکوپی (X۹) که امروز راه اندازی شد، بیان کرد: این دستگاه پیشرفته ترین دستگاه پرتودرمانی است که برای اولین بار به بهره برداری رسید و برای درمان انواع تومورهای سرطانی قابل استفاده است، این خدمات دولتی و تحت پوشش بیمه است و بنابراین دیگر لازم نیست مردم به دلیل نداشتن پول از درمان جا بمانند.

خبر آنلاین: سرپرست مرکز اطلاعرسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت در خصوص برخی اخبار درباره عوارض واکسن آسترازنکا توضیحاتی ارائه داد. دکتر عین اللهی یادآور شد: اُمیکرون انتشار سریعی دارد و در برخی از کشورها مرگ و میر زیادی ایجاده کرده، اما در کشور ما به دلیل واکسیناسیون گسترده، آمار بستری و مرگ بسیار پایین است و افرادی که در بیمارستان بستری می شوند عمدتا افرادی هستند که واکسن تزریق نکرده اند، وگرنه سایر افراد چنانچه مبتلا شوند، بیماری شان بسیار خفیف است. پیرحسین کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر، در گفتوگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری برنا اظهار کرد: درحال حاضر واکسن به میزان کافی در کشور وجود دارد.

در این باره آقای عباسپور رئیس کمیسیون آموزش در سال ۸۵ اینگونه میگوید: از آن جا كه دانشگاههاي علوم پزشكي از حدود 16 دانشگاه در سال 74 به حدود 48 دانشگاه در سال 88 افزايش يافته است، براي كميسيون آموزش و تحقيقات قابل قبول نيست كه ظرفيت پذيرش در دانشگاههاي علوم پزشكي از سال 74 كمتر شود و در سال 88 با وجود سه برابر شدن واحدهاي اين دانشگاه، پذيرش دانشجو در رشتههاي پزشكي، دندانپزشكي، داروسازي كمتر از سال 74 باشد. وی در ادامه با بیان این مطلب که با سردتر و خشک شدن هوا طب ایرانی و دانشگاهی توصیه های کاربردی با این هدف که در این فصول چه بخوریم و چه نخوریم را به مردم توصیه می کند، خاطرنشان کرد: باید از رژیم های خاصی در این فصول استفاده کنیم .

  • ارائه کد نظام وظیفه برای آقایان
  • شیر یک پیمانه
  • بیشتر مایعات مصرف کنید، بهتر است گرم باشند
  • دستها را در روز چند بار با آب و صابون شستشو دهید
  • استفاده از دستمال شستشوی بانوان
  • فرماندهی عملیاتی

پس از خنک شدن قدری از آن را با آب رقیق کرده و شربت کنید. در صورت بروز مشکلی آنها می توانند شما را راهنمایی کرده و مانع انتشار ویروس و دیگر عفونت ها شوند. وی افزود: قدم زدن آهسته، شروع فعالیت های محدود فیزیکی، استفاده از دم نوش عناب، شربت آب و عسل، لعاب به دانه و یا سه پستان می توانند به میزان قابل توجهی روند بهبودی را سریع تر کند. همچنین امکانات بندری قابل توجهی در خرمشهر و بندر امام خمینی وجود دارد. میزان ظرفیت پزشکی در واحد های ظرفیت مازاد نزدیک به 390 نفر است و دانشگاه علوم پزشکی ایلام با 35 نفر ظرفیت ، بیشترین تعداد ظرفیت را دارد.