برجام نجات دهنده ایالت متحده بود

الیزابت ماس در مد من سریال درام موفق شبکه ایامسی نقش پگی اولسون را بازی میکند. این واقعه مسیر زندگی الیزابت را تغییر داد و او را به عنوان وارث فرض تاج انگلیس در آورد. کنتس متوجه شد که خون دختر جوان بر دستانش پوستش را لطیف تر کرده و به این فکر افتاد که زیبایی و جوانی دختر حتما به خونش منتقل گشته و با این فکر عجیب به ملازمش دستور داد خون دختر جوان را تا قطره آخر در وان حمام بریزند تا او بتواند در آن حمام کند! خاتمی در آن برهه تحول مهمی در نظام ورزشی ایران به وجود آورد و سیاستهای ورزشیاش زیر ذرهبین بود. آقای کرزای رئیس جمهور سابق افغانستان این را برای من نقل کردند که در برهه ای، ایشان میخواستند در نقش میانجی میان ایران و آمریکا وارد بشوند و پرونده هسته ای را حل کنند. امضای قطعنامه 598 و امضای عضویت دائمی ایران در معاهده npt و سایر معاهدات مهم، همه در دوران وزارت ایشان اتفاق افتاد. سپس به ایران باز می گردد و به اتفاق همایون نصیری نوازنده پرکاشن، کوروش بابایی نوازنده کمانچه و دارا دارایی نوازنده گیتار بیس الکتریک گروه آن سوی ماه را برای خلق قطعات موسیقی بی کلام شکل می دهند و کارنامه درخشانی از خود به جای می گذارند.

هرچند در آن زمان، هنوز جناحبنديهاي سياسي به شکل کنوني وجود نداشت ولي هاشمي رفسنجاني به عنوان کانديداي جامعه روحانيت مبارز، پيروز انتخابات رياستجمهوري شده بود و اين در حالي بود که در اين زمان، مجمع روحانيون مبارز با تشکيلات مستقل فعاليت ميکرد که در اين انتخابات از کانديداتوري هاشمي رفسنجاني حمايت کرد. این سازوکار مستلزم شکل جدیدی از دولت است که والرشتاین آن را دولت-ملت مینامد؛ دولتهایی که خود را در ارتباط با دیگر دولتها تعریف میکنند و همراه آنها نظامی بینالدولی را تشکیل میدهند. به نحوی که بیشترین واردات واکسن در کشور متعلق به شهریور 1400 با 3.3 میلیون دوز است. با این تفاوت دیدگاه که شما می فرمایید، چرا دکتر احمدی نژاد آقای متکی را انتخاب کردند؟ وقتی دکتر احمدی نژاد در سال 84 رای آوردند، با صحبت هایی که انجام شد، قرار بر این شد که آقای جلیلی به عنوان قائم مقام وزیر و بنده به عنوان معاون مالی – اداری وزارتخانه مشغول شوم که البته آقای متکی مقاومت کردند و آقای جلیلی به عنوان معاون اروپا-آمریکا انتخاب شدند و به جای من هم بعد از این که ده ماه منتظر بودم، فرد دیگری را برای این معاونت در نظر گرفتند.

وی عمیقا معتقد بود که باید از ظرفیت بی نهایت ملت در اداره کشور استفاده کرد و خیلی از انتخاب های وی از این طرز تفکر ناشی می شد. البته خود آقای ولایتی هم در مقاطعی نشان داد که بیشتر تمایلش به طرز تفکر بین الملل گراست. البته برخی مطرح می کنند که آقای متکی، گزینه پیشنهادی علی لاریجانی بود و نیروی نزدیک به وی بود. در مجموع دولتهای پنجم تا یازدهم، ١٤ استان (با سهم جمعیت ٢٨,٧ درصد) نزدیک به یکپنجم ٥ استان حاشیه کویر اصفهان، کرمان، یزد، قم و سمنان (با سهم جمعیت ١٤.٢ درصد) در قدرت اجرائی کشور سهیم شدهاند. در این دیدار که در ۱۱ دی ماه ۱۴۰۰ برگزار شد، رهبر انقلاب فرمودند: آنهایی که سلیمانی را شهید کردند، ترامپ و امثالش، جزو فراموششدگان تاریخ خواهند بود، امّا او تا ابد زنده است و دشمنان او گموگور خواهند شد. تجربه چهارساله 93 تا 96، بهترین شاهد برای امکانپذیر بودن این بایدها است.

هرکسی با بسته بودن فضای اندیشه مقابله کند ما از ان دفاع میکنیم؛ زیرا این یک ستم است. دکتر احمدی نژاد معتقد به گردش نخبگانی بود و اعتقاد داشت اگر حلقه بسته مدیریتی، تداوم پیدا کند، مرگ انقلاب را در پی خواهد داشت. خانم رایس، وزیر خارجه وقت آمریکا در پاسخ به درخواست میانجیگری کرزای به وی می گوید که مسئله ما با ایران انرژی هسته ای نیست، حتی بمب هسته ای هم نیست و اگر ایران بمب هسته ای نیاز داشته باشد، ما خودمان به آن ها می دهیم. هنگامی که ما مسائل اقتصادی و کسبوکار را به برجام گره میزنیم، نتیجه این میشود که صاحبان کار و سرمایه چند ماه منتظر امضا شدن یا نشدن برجام میمانند و بعد از آن هم منتظر اجرا شدن و یا اجرا نشدن آن هستند و سپس نیز منتظر اینکه آیا آمریکا در برجام میماند یا نمیماند و در نهایت دستگاه فعال اقتصادی کشور همیشه معطل خارجیها است. ماه گذشته، بایدن از تمایل خود برای پایان دادن به قانون فیلیباستر 60رأی سخن گفت؛ آنچه باراک اوباما اخیراً “بازمانده جیم کرُو” نامیده است. تلقی غربی ها از اسلام قبل از انقلاب، این بود که این دین در حاشیه و گوشه گیر است. مسئله اصلی ما با ایران، ایدئولوژی انقلابی آن هاست که منافع ما در سراسر دنیا را تهدید می کند و ما میخواهیم با وارد کردن فشار آن ها را از ایدئولوژی خود برگردانیم.