باید به همه جناحها احترام کنیم

چرا که با تورم موجود و شرایط تولید خودرو در ایران قیمت آن از یک حد مشخصی ارزان تر تمام نمی شود اما هنگام اعلام خبر احیای برجام ما حتما شرایط هیجانی در بازار را تجربه خواهیم کرد و ممکن است که دلار به طور موقت روند نزولی به خود بگیرد اما این روند برای طولانی مدت ادامه دار نخواهد بود و حتما قیمت دلار به روند صعودی خود بر می گردد. امیر حسن کاکائی، دیگر کارشناس خودرو هم درباره آینده بازار خودرو پس از احیای برجام به اقتصاد آنلاین توضیح می دهد: کاهش قیمت خودرو پیرامون مذاکرات وین بستگی به نوع خودرو دارد و قیمت خودروهای خارجی حداقل ۳۰ درصد کاهش را تجربه خواهند کرد و علت این کاهش حبابی بودن قیمت این خودروها است. او ادامه می دهد: جدا از موضوع دلار، ممنوعیت واردات خودرو باعث کمبود این خودروها در بازار ایران و حباب قیمتی آنها شده است.

رئیس جمهور با اشاره به نقش تعیین کننده برخی وزارتخانه های اقتصادی در شرایط تحریم افزود: ما در شرایط تحریم نیاز داریم به یک وزارتخانه بسیار مهم بازرگانی و این در حالیست که ما این وزارتخانه بزرگ صنعت و معدن را در آن گنجانده ایم که کارها با توجه به حجم و گستردگی پیش نمی رود و این یک واقعیت است. این مسایل مهم می تواند در سیاست داخلی یا خارجی و یا اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی باشد. رئیس جمهور از وزارت راه و شهرسازی خواست تا با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سیستم هوشمند را در جاده ها عملیاتی کند. زاوه تاکید می کند چنانکه تحریم های ایران لغو شود و خودروسازان بتوانند با سهولت بیشتر قطعات باکیفیت را تامین کنند، کیفیت خودروی تولیدی هم نسبتا افزایش خواهد داشت. هرچند که فعالان بازار می گویند به دلیل افزایش ریسک معاملات، خرید و فروش خودرو قفل شد اما احیای احتمالی برجام تا چه اندازه قیمت ها را در بازار خودروی ایران متاثر می کند؟ این کارشناس صنعت خودرو تاکید می کند که احیای برجام به سادگی نمی تواند تورم را در اقتصاد ایران و بازار خودرو کاهش دهد و مشتریان این بازار باید انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند و تصور نکنند با احیای برجام قیمت کالاهای مختلف در بازارها سقوط می کند.

او تاکید می کند: چنانچه ایران و امریکا به یک توافقنامه قابل اتکا برسند که نگرانی برهم خوردن آن چندان جدی نباشد کلاش های مختلف خودرو بین ۱۵ تا ۲۰ درصد و در خودروهای گران قیمت تا ۳۵ الی ۴۰ درصد کاهش قیمت رخ می دهد و این اتفاق به ویژه در خودروهای چینی محسوس تر خواهد بود و ممکن است تا حدود ۵۰ درصد قیمت آنها افت داشته باشد. فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو درباره تاثیر احیای برجام بر بازار خودرو می گوید: کاهش قیمت خودرو به کیفیت توافقنامهای که امضا می شود بستگی دارد. جوزف فریتزل در ۱۹ مارس ساال ۲۰۰۹ به حبس ابد بدون امکان درخواست بخشش یا کاهش مجازات تا ۱۵ سال آینده محکوم شد. رئیس جمهور در بخش دیگری از این گفت و گو در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در این شرایط صحبت از این است که روحانی 97 با روحانی 96 خیلی فاصله دارد و خیلی تفاوت زیاد شده است واقعاً شما خیلی فرق کردید با پارسال و اینکه فکر نمیکنید باید نگران کاهش محبوبیتتان باشید، اظهارداشت: محبوبیت من چیز مهمی نیست.

این در حالی است که اساساً هیچ خبری با این محتوا در تسنیم منتشر نشده و بررسی خبرنگار تسنیم نشان داد که فارس و اعتماد نیز این خبر را نشر ندادهاند. فواد ایزدی با بیان اینکه اقدام اخیر آمریکا امتیاز به ایران نیست، گفت: برخی رسانهها به جای تشریح درست اقدام ایالات متحده برای مخاطبان خود، آن را به اشتباه امتیازی برای ایران قلمداد کردند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ رئیس جمهور امروز در وزارت راه و شهرسازی و در نشست هم اندیشی با مسئولان بخشهای مختلف این وزارتخانه پس از استماع گزارشهای ارائه شده از فعالیتها که حدود یک ساعت و ۲۰ دقیقه به طول انجامید، این گزارشها را بسیار امیدوار کننده عنوان کرد. آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جمع مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در پنج سال گذشته در حوزه حمل و نقل کار بزرگی صورت گرفته است، افزود: در دولت های یازدهم و دوازدهم حدود دو هزار کیلومتر راه آهن احداث شده است در صورتی که در کل دوره های قبل، 9 هزار کیلومتر راه آهن ساخته شده است. اگر چه این مبلغ بسیار زیاد به نظر می رسد اما در دو سال اخیر ملکه در میان فهرست ۳۰۰ نفره ی ثروتمندترین بریتانیایی ها در روزنامه ی ساندی تایمز جایی نداشته است.