ایران نظامیان پناهنده افغان را تحویل طالبان داد

به گزارش مشرق، یک منبع امنیتی، امروز (چهارشنبه)، خبر داد که کاروانهای نظامی آمریکا یکی پس از دیگری وارد پایگاه هوایی «عینالاسد» در استان الانبار (غرب عراق) میشوند. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری فارس، وزارت دفاع لهستان عصر جمعه خبر داد که تجهیزات ارتش آمریکا در حال ورود به این کشور هستند تا به تقویت جبهه شرقی پیمان ناتو بپردازند.

شب گذشته نیز یک هواپیمای نظامی سی ۱۳۰ آمریکا تجهیزات نظامی را در فرودگاه رژسوف یسیونکا در جنوب لهستان تخلیه کرد. رسانههای عراقی از به صدا در آمدن آژیر خطر در پایگاه نظامی آمریکا در این کشور خبر دادند.

به گزارش مشرق، برخی منابع عراقی از به صدا در آمدن آژیر خطر در پایگاه نظامی آمریکا در سفارت این کشور در بغداد موسوم به التوحید سوم خبر دادهاند. به گزارش امور بین الملل خبرگزاری جمهور، همزمان با ادامه فرافکنیهای کشورهای غربی درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین، خبرگزاری رویترز از ورود نظامیان امریکایی به پولند در همسایگی اوکراین خبر داد.

در حالی که برخی مقامات از گفتوگوی جدی با مقامات عراق برای خروج نیروهای رزمی از عراق و اهتمام ورزیدن واشنگتن به این امر سخن میگویند، برخی مقامات نیز مانند ژنرال «کنت مککنزی» فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام» گفته است که کشورش شمار نیروهای خود در عراق را کاهش نخواهد داد و این امر به خواست بغداد است و «عراق خواستار باقیماندن ماست و ما شمار نیروها در آن را کاهش نخواهیم داد».

نزدیک به ۸۰ سال است که جریان جهانگرایان در داخل آمریکا دست بالا را داشتهاند، به همین دلیل امپراتوری گسترش و دوام پیدا کرده است. آمریکا به این بهانه ۳۰۰۰ نیروی در قالب یک ائتلاف بینالمللی موسوم به ضد داعش که ۲۵۰۰ تن از آنها، آمریکایی بودند، وارد این کشور کرد. «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد به دلیل تنشهای روسیه با اوکراین، حدود سه هزار نظامی آمریکایی در روزهای آتی در شرق اروپا مستقر میشوند.

یکی از معضلات اقتصادی کشور که گریبان اقتصاد را گرفته و تاکنون با هیچ قانونی سامان نیافته، اصلاح ساختار بودجه بوده که تاثیر فوق العادههای در شفافیت، انضباط مالی و سیاستهای پولی و اقتصاد کلان دارد. آمار و ارقام اقتصادی چه میگویند؟ ابوالفضل ریاضی افزود: مصرف قلیان بالاترین میزان مواد دخانی در میان دانشجویان است و حدود 17 درصد دانشجویان در دانشگاههای دولتی قلیان مصرف میکنند و مصرف سیگار با آمار 15 درصدی دومین آسیب دانشجویان است.

وزارت اقتصاد سوریه در 3 اکتبر 2021 اعلام کرد که وزیر اقتصاد این کشور با همتای اماراتی خود دیدار کرده است. «ماریوسز بلاسزاک» وزیر دفاع لهستان گفت که حدود 1700 نظامی آمریکایی که قرار است در شرق اروپا مستقر شوند وارد این کشور خواهند شد. او در دولت اوباما، معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی بود.

یک شبکه تلویزیونی آمریکا با شماری از نظامیان حاضر در پایگاه هوایی این کشور در عراق، هنگام حمله موشکی جمهوری اسلامی ایران به این پایگاه مصاحبه کرد. بر اساس اعلام پنتاگون این مذاکرات درباره امکان استفاده از حریم هوایی این کشورها برای انجام حملات هوایی برای مبارزه با تروریسم است.

مطهرنیا در ادامه خاطرنشان کرد: ”اما این معانی و احتمالا هر دو در یک وضعیت تزلزلی قرار دارد، چون از یک سو جمهوری اسلامی هویتش را در مبارزه با ایالات متحده تعریف میکند و از سوی دیگر واشنگتن هم نیز پرونده هستهای ایران را در مرکز ثقل اهمیت فشارهای آمریکا و مدیریت ضدیت با تهران قرار داده است.

نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۴ به درخواست دولت عراق برای مبارزه با داعش که در آن زمان یک سوم خاک این کشور را اشغال کرده بود، وارد عراق شدند. از سویی دیگر، مهمانان این برنامه که از طیف اصلاحات بودند برای آنکه از زیر بار پاسخگویی شانه خالی کرده و دست به تنویر افکار عمومی بزنند در اواسط برنامه و در زمانی که مخاطب منتظر یک نتیجه مشخص از فرآیند گفتوگوها بود، فرار را بر قرار ترجیح دادند و تلاش کردند با این اقدام، برنامه جهان آرا را که اتفاقا خوب توانسته مخاطب خود را پیدا کند، به صورت مهندسی شده جلوه دهند.

در دمای زیر صفر جنگلهای حومه شهر کیف مردان و زنان نیروهای غیرنظامی از بیم تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین تمرین نظامی می کنند. با این حال روشن نیست چنین روشهایی در سایه وجود تهدید نظامی دائم از سوی مرزهای غزه، لبنان و البته سوریه تا چه اندازه کارآمد باشد.

طبق گزارش پایگاه خبری المعلومه، همزمان با این گزارش، «محمد احمد الروسان» کارشناس امنیتی و راهبردی در امور اطلاعاتی آمریکا و جهان نیز تأکید کرده است که مسئله خروج آمریکا از عراق «دروغ» است و در واقع این اعلام نوعی بازاستقرار و تشدید عملیاتهای اطلاعاتی است. به گزارش مشرق، وزارت دفاع لهستان عصر جمعه خبر داد که تجهیزات ارتش آمریکا در حال ورود به این کشور هستند تا به تقویت جبهه شرقی پیمان ناتو بپردازند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، یک مقام وزارت دفاع آمریکا از پیشرفت ۹۵ درصدی خروج نظامیان این کشور از افغانستان خبر داد. به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو، یک مقام پنتاگون روز دوشنبه گفت که 95 درصد از روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تکمیل شده است.

به گزارش مشرق، یک مقام پنتاگون روز دوشنبه گفت که ۹۵ درصد از روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تکمیل شده است. رسانه های غربی از جمله رویترز این کناره گیری فرمانده نظامیان آمریکایی را نمادین و به منزله تکمیل روند خروج از افغانستان عنوان کردهاند. حملات ائتلاف سعودی به یمن که در ششمین سال خود قرار دارد، سود هنگفتی را برای سازندگان سلاح آمریکایی به همراه داشته است.

این مجری در توییتی نوشته بود: «آقای صالحی! به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این اقدام نمایشی برای نشاندادن تکمیل روند خروج از این کشور و پایان ادعایی طولانیترین جنگ تاریخ آمریکا انجام خواهد شد. بنا به گفته هیلاری کلینتون، به دلیل وجود بحران مالی اقتصادی و نیز تمرکز بیشتر بر تحولات افغانستان، عراق و پاکستان، بیش از 115 میلیون دلار از میزان کمک­های مالی آمریکا به اروپا، اوراسیا، آسیای مرکزی و قفقاز کاسته شده است.

به ادعای «شنزر» که در ۵ سال گذشته از نزدیک پرونده ضراب را دنبال کرده زمانی که تحریمهای برداشته شد، میزان ذخایر موجود ارزی در ایران چیزی کمتر از ۲۰ میلیون دلار بود.

خبرگزاری میزان – پنتاگون اخیرا گزارش داد که وزارت خارجه آمریکا با فروش تسلیحات به کشورهای عربستانت، امارات و اردن موافقت کرده است. آلبرت بغزیان، کارشناس مسائل اقتصادی در گفتوگو با «رسالت» میراثی که دولت روحانی برای دولت سیزدهم به جاگذاشته است را برشمرد و گفت: میراثی که دولت روحانی برای دولت رئیسی به جاگذاشته بدتر از میراثی بود که احمدینژاد به روحانی داد.