انواع وام در ایران کدامند و به چه روش هایی پرداخت می شوند؟

قابل ذکر است تا پیش از اعلام کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی مبنی بر افزایش میزان وام ازدواج در سال ۱۴۰۰ در لایحه بودجه ۱۴۰۰ مقرر شده بود تسهیلات قرضالحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین در این سال برابر با ۵۰ میلیون تومان با بازپرداخت هفتساله باشد و اخذ یک ضامن معتبر و سفته برای پرداخت تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج به زوجین کافی بود؛ اما در روزهای اخیر گمانهزنیهایی نیز مبنی بر احتمال تغییر شرایط دریافت وام ازدواج از سوی زوجهای جوان مطرح شده که هنوز به تأیید مجلس شورای اسلامی نرسیده است. ۱۰ سال است که شرکتهای اعتبارسنجی فعالیت خود را آغاز کردهاند، اما از خدمات آنها استفاده نمیشود. وی تصریح کرد: در شرایط فعلی اولویت روی ساخت و ساز است، اما در کنار تسهیلات ساخت مسکن، به کنترل سایر نهادههای تولید مسکن نیز توجه شود. واحدهای مسکونی اجارهای از آنجایی که با حمایت دولت احداث میشوند و شامل اراضی با اجاره ۹۹ ساله، تسهیلات ارزانقیمت و سایر مشوقها هستند واحدهایی هستند که کاملا قابلیت قیمتگذاری دارند. در این کتاب، تاریخچه پول، انواع پول، مال و مالیت، ماهیت و ویژگیهای پول از دو دیدگاه خرد و کلان، پول فعلی و تفاوت آن با سایر اموال مطرح شده است.

این کتاب که در هفت فصل تألیف شده در 4 فصل اوّل، ماهیت پول و احکام فقهی پول بیان شده و در 3 فصل بقیه ضمن مروری بر تاریخ بانکداری متعارف و صندوقهای قرضالحسنه، با مستحدث دانستن بانک، بررسی بیشتر درباره احکام آن را ضرور دانسته است. در این کتاب ضمن این که ربا به صورت دوازده مسأله همراه با جواب تفصیلی بیان شده به طرح بانکداری بدون ربا پرداخته شده است و ضمن این که وجود بانک سالم و اسلامی جزو ضروریات و واجبات و مصداق روشن «تعاونوا علی البر و التقوی» (مائده(5): 3) دانسته شده، خدمات بانکها از نظر فقه و اسلامی مورد تحلیل قرار گرفته و پس از آن، مسأله سپردههای مردم نزد بانکها بررسی، و در پایان کتاب استفتائاتی درباره مسائل بانکی از محضر معظمله همراه با پاسخ نوشته شده است. یکی از دلایلی که ممکنه شما رو از دریافت سریع وام مأیوس کنه شاید سپرده گذارى یا همون خواب پول شما برای مدتی در یکی از شعبه های بانک ها باشه در چنین مواقعی حتما از خودتون می پرسید که : ” اگه من پولی داشتم که تو حسابم بخوابونم، پس چرا دنبال وام می گشتم؟ وی در پایان تاکید کرد: هرچه سریع تر باید برای کسب ثروت و درآمد اقتصادی برنامه داشته باشیم.

این نماینده مجلس با تاکید بر نظارت دولت بر بازار فولاد اظهار داشت: از آنجایی که معاملات در بورس کالا مانند یک تالار شیشه ای شفاف و روشن است، دولت نیز باید با رصد معاملات در بورس اجازه دهد که قیمت ها در تقابل عرضه و تقاضا کشف شود و بر مبنای داده های موثق اقدام به سیاست گذاری مطلوب کند. افزایش سرمایه چیست و چه تاثیری بر قیمت سهام دارد؟ وام فوری با سند ملکی چیست؟ این نوع وام معمولاً دارای یک دوره تنفس هم میباشد که در موارد خاص میتواند تا ۵ سال هم به طول بیانجامد. پول یکی از پدیدههایی است که وارد زندگی مردم شده؛ پس اگر نظام بانکی بخواهد در ارتباط با پول هم به لحاظ شرعی و هم از نظر کارایی درست عمل کند، باید 1. این پدیده درست شناسایی شود؛ 2. احکام فقهی بهکارگیری آن روشن شود. 22. عقود اسلامی در نظام بانکداری بدون ربا، معاونت امور اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی، مسؤول اجرای طرح تحقیقی: حمید بهمنپور، تهران، چاپ اول: زمستان 1373، 162 صفحه. 30. سیاست پولی در بانکداری بدون ربا (بررسی فقهی ـ اقتصادی)، تألیف سعید فراهانیفرد، بوستان کتاب، چاپ اوّل 1378، شمارگان 1500 نسخه، 280 صفحه.

32. ربا و راههای گریز از آن، تألیف سیّد محسن علوی، مرکز پژوهشهای اسلامی صدا و سیما، چاپ اول، 1382، شمارگان 1500 نسخه، 205 صفحه. 27. ماهیت پول و راهبردهای فقهی و اقتصادی آن، تألیف احمدعلی یوسفی، مؤسسه فرهنگی دانش و اندیشه معاصر، چاپ اوّل زمستان 1377، شمارگان 3000 نسخه، 236 صفحه. 20. پول، بانک، صرافی، تألیف محمدحسین ابراهیمی، مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ اول، تابستان 1376، شمارگان 2000 نسخه، 176 صفحه. 31. موضوع شناسی ربا و جایگاه آن در اقتصاد معاصر، تألیف محمد امیر نوری کرمانی، بوستان کتاب قم، چاپ اول، 1381، شمارگان 2000 نسخه، 296 صفحه. 24. قرضالحسنه و آثار اقتصادی آن، تألیف علیاصغر هادوینیا، مؤسسه فرهنگی دانش و اندیشه معاصر، بهار 1378، شمارگان 3000 نسخه، 251 صفحه. جهت استفاده از وام فوری بانک ملی، ابتدا باید یک حساب قرضالحسنه در بانک ملی داشته باشید. علی اصغر بیات، در گفتگویی، گفت: بر اساس تفاهم نامه سه جانبهای که فیمابین سازمان تأمین اجتماعی، کانون عالی و بانک رفاه کارگران منعقد شده است این وام به مستمری بگیران پرداخت میشود. نیاز به ایجاد بازاری متشکل و سازمان یافته برای تقابل آزاد عرضه و تقاضا و دستیابی به اثرات مثبت این مهم در اقتصاد تولید و مصرف، دولت و مجلس شورای اسلامی را بر آن داشت تا بستر قانونی لازم جهت تاسیس و راه اندازی بورسهای کالایی را در ایران فراهم سازند.