امیکرون و دوز سوم واکسن کرونا – یک پزشک

همچنین تفاوت در پلتفرم واکسن دوز سوم با واکسن تزریق شده اولیه ممکن است به ایمنی بهتر در برابر جهشهای (واریانتها) جدید ویروس کرونا کمک کند. واکسنهای در دسترس برای تزریق دوز سوم را میشناسید؟ اصلیترین پلتفرمهای موجود در دنیا برای دوز تقویتی واکسن کرونا شامل mRNA، وکتور ویروسی، ویروس غیرفعالشده و پروتئین نوترکیب مانند واکسن اسپایکوژن است. این واکسنها هر یک از راه مشخصی باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و ایمنیزایی علیه ویروس کرونا میشوند. ویروس کرونا به کمک پروتئین اسپایک با اتصال به گیرنده مخصوص وارد سلولهای بدن شده و باعث بیماری کووید-۱۹ میشود.

  • تحریک پذیری
  • از حضور در دورهمیها با دوستان و خانواده پرهیز کنید
  • عفونت حاد
  • از دست دادن حس بویایی یا چشایی
  • $$ m_ 0 = 0.8 $$ تا $$ m_0 = 0.87 $$ برای هادیهای رشتهای
  • منشأ ویروس جدید کرونا
  • تغییر رنگ ناخن، پوست و لب به خاکستری یا آبی (رنگ پریده)
  • نول کرونا (ویروس جدیدی که در چین شیوع پیدا کرد)

به گزارش “ورزش سه”، رئال مادرید از هفته پیش با معضل ابتلای چندین بازیکن خود به کرونا روبرو شد. ابتدا تست لوکا مودریچ و مارسلو مثبت شد و سپس نوبت به آندری لونین، مارکو آسنسیو، رودریگو گوئس، گرت بیل، ایسکو و داوید آلابا رسید. مودریچ و مارسلو برابر کادیز و بیلبائو غیبت داشتند و مابقی نیز بازی با بیلبائو را از دست دادند.

از علایم اصلی بیماری کرونا میتوان به تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی اشاره کرد. همچنین بیمار ممکن است سرفههای چند روزه ظاهراً بدون دلیل نیز داشته باشد. در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی خون و نارسایی کلیه نیز گزارش شدهاست که این مورد میتواند بیمار را به همودیالیز نیازمند کند.

اما چگونه کسی می تواند تشخیص دهد که آیا عفونت Omicron دارد؟ آیا علائم مشابه علائم عفونت با انواع قبلی است؟ امیکرون چه علائمی ایجاد می کند ؟ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) موارد ممکن را فهرست می کند علائم عفونت SARS-CoV-2 بدون مشخص کردن نوع آن. با این حال، CDC خاطرنشان می کند که این فهرست جامع نیست و افراد ممکن است علائم یا ترکیبی از علائم متفاوت را تجربه کنند.

وی افزود: واریانتهای قبلی کرونا هیچ کدام بیش از ۲۰ ساعت بر روی پوست و سطوح نمیماندند، اما در حال حاضر تحقیقات نشان میدهد که اُمیکرون ممکن است حتی تا هشت روز بر روی پوست و سطوح بماند. سوری تاکید کرد: بنابراین بهداشت دست، فاصلهگذاری و استفاده از ماسک اهمیت دو چندانی پیدا میکند و حتما برای این موارد باید پویشهای کشوری برگزار شود که مردم از این فضای به ظاهرا عادی خارج شوند.

یکی از پزشکان سازمان بهداشت جهانی در تایید این مساله می گوید: “همانگونه که برای جلوگیری از سوانح رانندگی، کمربند ایمنی را می بندید و فارغ از اینکه تصادف رخ می دهد یا خیر؟ با توجه به تمام چیزی که در بالا گفته شد، واکسیناسیون همچنان اولویت اول است و خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا محسوب می شود. پس واکسن بزنید و اطرافیان خود را به زدن واکسن و دوزهای یادآور تشویق نمایید.

ویروس جدید از طریق تماس یا خوردن حیوانات آلوده به ویروس در ووهان چین به انسان منتقل شد (حیوانی که ویروس را به انسان منتقل میکند، با توجه به مطالعات کنونی نوعی مار است). در طول شیوع بیماری سارس، ویروس SARS-CoV یک نفر از هر ۱۰ نفر فرد مبتلا به سارس را از پای در آورد. نرخ مرگ و میر ویروس کرونای جدید هنوز مشخص نشده است اما براساس گزارشات، اکثر افرادی که در اثر این بیماری جان خود را از دست دادهاند، بالای ۶۰ سال سن داشتهاند. علیرغم این یافتهها با فوت مرد جوان مبتلا به بیماری ویروس جدید در روزهای اخیر، نگرانی به دلیل خطرناک بودن این ویروس افزایش یافته است.

این ویروس با افزایش چسبندگی پروتئین اسپایک برای اتصال به ACE11، جهش ایمن گریز برای خود ایجاد کرده و به همین دلیل میتواند بر سیستم ایمنی فرد غلبه کرده و حتی اثرگذاری داروها و واکسن را نیز کاهش دهد. اما خبر خوب این که در تحقیقات اخیر مشخص شده که واکسن فایزر و مدرنا نسبت به سایر واکسنها ۲ تا ۳ برابر تاثیر گذاری بیشتری بر مقاومسازی بدن در مقابل ابتلا به این ویروس دارند. پانزده دلیل گلودرد؛ هر گلودردی کرونا نیست!

وی افزود: بر اساس آخرین پروتکل درمانی کشور برای کرونا، درمان اُمیکرون تفاوت چندانی با دلتا ندارد اما اُمیکرون سرایت پذیری بیشتری دارد و بر خلاف دلتا، سیستم تنفسی فوقانی را بیشتر درگیر میکند. که تعداد زیادی افراد در آن حضور دارند، اجرایی شود و پس از آن دوباره بر اساس شرایط کشور، تصمیمگیری میشود. وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از ابتلا به اُمیکرون، توصیه ما این است که همه افرادی که از منزل خارج می شوند، حتما از ماسک استفاده کنند و ماسک به طور درست و کامل دهان و بینی را بپوشاند.