امیکرون؛ نوع جدید ویروس کرونا – آزمایشگاه تشخیص طبی و تخصصی پیوند

سازمان بهداشت جهانی (WHO) روز جمعه 5 آذرماه 1400، نوع جدیدی ازSARS-CoV-2 را گزارش نمود. به گفته این سازمان، این گونه جدید ویروس کرونا (B.1.1.529) برای اولین بار از یک نمونه جمعآوری شده در آفریقای جنوبی در تاریخ 18 آبانماه 1400 جداسازی و برای نخستین بار به WHO گزارش شد. آفریقای جنوبی در هفتههای اخیر همزمان با ظهور جهش در عامل بیماری کووید19 و تشخیص نوع B.1.1.529، شاهد افزایش شدید موارد عفونت ویروسی کووید19 بوده است. سازمان بهداشت جهانی در بیانیهای اعلام کرد: «این گونه دارای تعداد زیادی جهش است که برخی از آنها نگرانکننده هستند.

برخی از علائم ویروس کرونا شامل تهوع، اسهال و خستگی است، اما به نطر می رسد در نوع جدید امیکرون منجر به بروز این علائم نمی شود. این در حالی است که تهوع همیشه یک علامت رایج کووید، از جمله با نوع Omicron بوده است. از طرفی هم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری تهوع و استفراغ را به عنوان علائم شایع این ویروس فهرست می کند.

تحقیق کنید: اطلاعات نادرست زیادی درباره واکسنها در فضای مجازی وجود دارد، بنابراین مهم است که همیشه اطلاعات خود را از منابع قابل اطمینانی چون یونیسف و سازمان بهداشت جهانی دریافت کنید. اگر سوالی درباره اینکه آیا باید واکسن بزنید یا خیر دارید، با دکتر خود صحبت کنید. اگر سابقه عکسالعملهای آلرژیک شدید به هر یک از محتویات واکسن کرونا دارید. اگر درحال حاضر بیمار هستید یا علائم کرونا دارید (البته پس از بهبودی و تایید پزشک میتوانید واکسینه شوید).

به تفصیل بیان شده است. کرونا ویروسها دسته بزرگی از خانواده ویروسها هستند که ممکن است باعث بروز بیماری در حیوانات یا انسانها شوند. تا به امروز چندین کرونا ویروس مختلف شناخته شده است که منجر به عفونتهای تنفسی از سرماخوردگی گرفته تا عفونتهای شدیدتر مثل سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) یا سندرم حاد تنفسی (سارس) میشوند. آخرین مورد از این نوع ویروس که به تازگی کشف شده است منجر به بیماری کووید 19 میشود.

برخی از افرادی که از کرونا ویروس جان سالم به درمیبرند با برخی علائم جدید کرونا مانند اضطراب طولانیمدت، وسواس فکری، افسردگی و سایر مشکلات روانی روبرو هستند. تغییرات جسمی مانند درد و ضعف میتواند به دلیل انزوای طولانیمدت، استرس ناشی از ازدستدادن شغل و مشکلات مالی و غم و اندوه و سوگواری ناشی از مرگ عزیزان و ازدستدادن سلامتی پیچیده شود. بیمارانی که در بیمارستان بستری شدهاند بهبودی چالش برانگیزی خواهند داشت.

ویروس کرونا یکی از انواع ویروسهایی است که میتوانند سیستم تنفسی را در انسان و سایر پستاندران تحت تاثیر قرار دهند. این ویروسها به همراه ویروسهای سرماخوردگی، ذات الریه و سندرم حاد تنفسی یا سارس (SARS) میتوانند بر سیستم گوارشی بدن نیز تاثیر گذار باشند. توجه: این مطلب در تاریخ ۶ بهمن ۱۳۹۸ در مجله فرادرس به انتشار رسیده و آخرین بار در ۲۲ آذر ۹۹ مورد بازبینی قرار گرفته و بهروزرسانی شده است. «ویروس کرونا» (Corona viruse) متعلق به خانواده بزرگی از ویروسهایی است که عامل ایجاد بیماریهای تنفسی هستند.

  1. از دست دادن بویایی یا چشایی
  2. پوست، ناخن و لب های آبی رنگ، رنگ و رو رفته یا خاکستری
  3. گلو درد
  4. به سختی نفس کشیدن یا کم ­آوردن نفس

مدیرکل آزمایشگاههای مرجع سلامت وزارت بهداشت گفت: کیتهای تولید داخل کشور بر اساس نتایج ارزیابی آزمایشگاهی و گزارش آزمایشگاه مرجع کشوری در انستیتو پاستور ایران، توانایی تشخیص واریانت امیکرون را به همان خوبی واریانت دلتا دارند. بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۱۱۸۵۱ بیمار کرونایی در کشور شناسایی شد. مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی ۱۱۸۵۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور در شبانه روز گذشته خبر داد. به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی ۱۱۸۵۱ بیمار جدید کووید۱۹ در کشور در شبانه روز گذشته خبر داد.

کرونا نوعی ویروس شایع است که باعث ایجاد عفونت در بینی ، سینوس ها یا دستگاه تنفس فوقانی شما می شود. بیشتر ویروس های کرونا خطرناک نیستند اما برخی از انواع آنها جدی هستند. حدود 858 نفر در اثر سندرم تنفسی (MERS) جان خود را از دست داده اند که نخستین بار در سال 2012 در عربستان سعودی و سپس در کشورهای دیگر در خاورمیانه ، آفریقا ، آسیا و اروپا ظاهر شد. در آوریل 2014 ، اولین آمریکایی برای MERS در ایندیانا بستری شد و یک مورد دیگر در فلوریدا گزارش شد. هر دو تازه از عربستان سعودی برگشته بودند.

از تماس با حیوانات حتیالامکان اجتناب کنید. بویژه در خصوص حیوانات غیر خانگی از هر گونه لمس کردن و نزدیک شدن پرهیز کنید. اگر سفری را به کشور چین و یا سایر کشورهای شرق آسیا در برنامه دارید، در مورد زمان آن بازنگری کنید و تا جایی که امکان دارد آن را به تعویق بیاندازد. علائم ویروس کرونا چیست؟ این ویروس معمولاً میتوانند با ایجاد مشکلات خفیف تا متوسط در دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی باعث بیماری شود. علائم ویروس کرونا شامل آبریزش بینی، سرفه، گلودرد، احتمالاً سردرد و تب است که میتواند تا دو روز ادامه یابد.