اصول ثابت سیاست خارجی

نظر آهاری، دستیار وزیر و مدیرکل آمریکا وزارت امور خارجه هم در این جلسه با تاکید بر اینکه دیپلماسی اقتصادی بخش مهم و غیرقابل تفکیک سیاست خارجی است و وزارت خارجه موظف است زمینه تحقق آن را فراهم کند، در رابطه با روابط ایران و کانادا گفت: اگرچه دولت کانادا روابط تاریخی خوبی با ایران داشته اما حتی وقتی این روابط در اوج خود بوده هم به دلیل حجم بالای تجارت کانادا با آمریکا و همینطور مسافت زیاد میان دو کشور، کانادا هیچ وقت جز 5 شریک نخست تجاری ایران نبوده است.

در چند دهۀ اخیر، از بین چهار کشوری که در ابتدای نوشتار حاضر از آنها نام برده شد، ما فقط با ترکیه روابط نسبتاً خوبی داشتهایم که البته همین رابطه نیز در مقاطعی -از جمله در سالها و به ویژه در ماههای اخیر- دچار تنش شده است. با این حال همیشه روابط خوبی میان ایران و کانادا وجود داشته است.

در زمینهی عزت منظور ایشان عزت ملی است یعنی ملت ایران ملت عزیزی است، سلطهپذیر نیست و در مقابل فشارها مقاومت کرده و سر تعظیم فرود نمیآورد. نظر آهاری بر این اساس پیشنهاد تشکیل یک اتاق فکر برای امکانسنجی و مدیریت ظرفیتهای غیردولتی برای بهبود روابط تجاری با کانادا را مطرح کرده و گفت: احتیاج داریم تیم جدید در رابطه با کانادا یک هسته مرکزی تشکیل دهد که ترکیب این هسته مرکزی میتواند هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و کانادا به علاوه افراد مرتبط دیگر باشد.

نظر آهاری تاکید کرد: آنچه بیش از همه باعث شده ما قدرت مانور خود را از دست بدهیم تعطیلی سفارتخانهمان در کانادا است. در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، محمدباقر قالیباف، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در گفتگوی انتخاباتی خود با شبکه دو سیما اختیارات دولت در عرصه سیاست خارجی را تقریبا صفر خوانده بود.

از این روی، تصمیمگیری در نظام جمهوری اسلامی ایران و خطوط قرمزی که نهایتاً از طرف مقام معظم رهبری در زمینهی هستهای ابلاغ شده، از طریق سازوکارهای تمام و کمال مشورتی و مردمسالارانه اتخاذ شده است و «اجماع نخبگانی» در آن وجود دارد. او با بیان اینکه روی کار آمدن ترامپ و اعمال تحریمهای ظالمانه به شکل هوشمند جو را علیه ایران تغییر داد گفت: متاسفانه در چند سال اخیر ضدیت با جمهوری اسلامی در کانادا نهادینه شده است.

به گزارش ایسنا، منابع خبری به پایگاه هیل گفتند، کمپین انتخاباتی جو بایدن، نامزد پیشتاز ریاست جمهوری حزب دموکرات تصمیم گرفته تا میجو وارگهس، یک دستیار پرسابقه باراک اوباما در زمان ریاست جمهوریاش را به عنوان یک مشاور و یک مدیر به خدمت بگیرد.

همزمان، سخنگوی کاخ سفید مدعی شد که هیچ چیزی برای ارائه به خبرنگاران درباره گزارش سی ان ان مبنی بر اینکه آمریکا در حال بررسی گزینه ارسال تسلیحات کشنده و مستشاران نظامی به اوکراین است؛ ندارد. به عنوان مثال، دولتمردان عربستان و مصر با خود میگویند وقتی آمریکا دولت کابل را در برابر یک گروه شورشی تنها گذاشت و نیروهای نظامی خود را بیرون کشید، قطعاً اگر منافعش ایجاب کند، با ما نیز چنین کاری خواهد کرد.

اوباما، طبق وعده خود نیروهای ویژه ای را بدون اجازه­ی دولت پاکستان برای کشتن بن لادن در حالی فرستاد که معاون رئیس جمهور و وزیر دفاع از خطر بالای عملیات بیم داشتند. در لیبی هم در برابر نیروهای دولتی لیبی که از سوی ترکیه حمایت میشوند، کشورهای روسیه، مصر و امارات قرار داشتند. مثلا باید از ظرفیت ایرانیان حاضر در کانادا برای فعال کردن روابط تجاری بهره برد.

شوربختانه از بین چهار کشور مزبور ما کمتر زمانی بوده که همزمان روابط متوازنی با تمامی آنها داشته باشیم و به همین خاطر در تامین منافع ملّی حدّاکثری خود در منطقه با مشکلاتی روبرو بودهایم. این تحولات را میتوان در دو بخش عمومی و اختصاصی تقسیمبندی کرد؛ بخش عمومی شامل چهار مورد است و روابط هر سه کشور را متاثر کرده و بخش اختصاصی نیز روابط خاصّۀ دوجانبه بین «ایران و عربستان» و «ایران و مصر» را متاثر کرده است.

به هر حال تنگه احد در اختیار تندروها است و ممکن است با رها کردن این تنگه جریان اصول گرایی را با مخاطراتی جدی روبرو کنند. در نتیجه، شاخص های بهداشتی معمولا بالاتر از میانگین منطقه ای هستند.

اگرچه این اصطلاح سالها قبل از 1965 بارها در محافل اروپایی و آمریکایی استفاده شده بود اما استفاده از آن برای اولین بار به ادموند گولیون در سال 1965 نسبت داده می شود و از آن پس اکثر فعالیت های فرهنگی و سیاسی کشورهای اروپایی و آمریکایی که در ورای مرزهای آنها صورت می گیرد به این نام اطلاق می شود.درمیان اصطلاحات مختلف اصطلاح دیپلماسی عمومی در مفهوم امریکایی خود به گونه ای فراگیر شامل هردوگونه دیپلماسی فرهنگی و ارتباطی بوده وبه کاربرد ابزارهای بین فرهنگی و ارتباطات بین المللی در سیاست خارجی معطوف می شود(حسام الدین آشنا، 1390:7). در همین رابطه ازنظرسازمانی مارتین منینگ کتابدار ارشد اسناد دیپلماسی عمومی وزارت امورخارجه آمریکا تصریح میکند که دیپلماسی عمومی شامل برنامه های مرتبط با انتشار کتاب و تشکیل کتابخانه ها، پخش رادیو تلویزیونی بین المللی، برنامه های مبادلات آموزشی و فرهنگی، آموزش زبان، نمایشگاه وجشنواره های هنری و اعزام هنرمندان نمایشی و اجرایی به خارج از کشور است .

دولت قصد دارد هم روی دهکها و هم شیوه مطالعه کند که دقیق باشد؛ البته مرحله دوم یارانه را هم دولت مصمم است سال آینده عملیاتی و اجرایی کند نه امسال.

به نقل از روزنامه واشنگتنپست، ۳۰ مقام ارشد سابق آمریکایی که در جمع آنها چهرههایی نظیر سوزان رایس، مشاور امنیت ملی سابق و جان برنان، مدیر سابق اطلاعات مرکزی آمریکا سیا دیده میشوند، در این نامه اعلام کردند دولت اوباما در سال ۲۰۱۵ تصمیم به حمایت محدود از ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان در جنگ یمن گرفت، با این هدف که عملیاتی محتاطانه علیه حوثیها در یمن صورت گرفته و مسیر جنگ به سمت راهحل دیپلماتیک برود.

من ۳۷ سال است که در تهران به عنوان سفیر حضور دارم. برای مثال حد فاصل سال های 2003 تا 2006 و 2011 تا 2012 که اوج تهدیدات نظامی ضد ایران مطرح گردید، توان موشکی کشورمان از هرگونه اقدام نظامی جلوگیری کرد. در ادامه میرمحمدصادقی، رئیس اتاق مشترک ایران و کانادا هم گفت: در بازار صنفی وجود دارد که به آنها واسطه میگویند.

آن زمان سایر کشورهای مسلمان منطقه چنین اقدامی نکرده بودند و ایران میتوانست در دیپلماسی خود چشماندازی برای قرار دادنِ سایر کشورهای اسلامی در کنار خود و در برابر مصر تعریف کند.