از منظر حقوق بینالملل

زاوه در ادامه تاکید می کند: تا زمانی که مشکلات ما با آمریکا بر طرف نشود انتظار ورود شرکت های خارجی و حتی شرکت های چینی یک انتظار خوشبینانه و کودکانه است که رخ نخواهد داد و واقعیت این است که این توافقات تاثیرات طولانی مدت ندارد و همه چیز به روال گذشته بر می گردد و کسری بودجه و بی انضباطی سیستم بانکی همه هیجانات را از بین خواهد برد. آنگونه که دنیای اقتصاد نوشته، مذاکرات رفع تحریمها در چند روز گذشته «پیشرفتهای نسبتا مثبتی» را تجربه کرده و همچنانکه خبرنگار اعزامی «ایرنا» به وین اعلام کرده میتوان محتاطانه این ادعا را مطرح کرد که با وجود «پیچیدگیها و مسیر پرپیچ و خم پیشرو»، «شمارش معکوس تا احیای توافقات سال ۹۴» آغاز شده است. ترزا می به شوهرش گفت ترامپ دستش را گرفته است! گنجینهای که با تمسک به آن، انقلاب ملت ایران معنا و مفهوم پیدا میکند، گنجینه مجاهدت حضرت فاطمه(س) است. اختیارات اجرایی در ایران تنها در دست رییسجمهور و وزارتخانههای تحت امرش نیست؛ بلکه طیف وسیعی از اختیارات اجرایی در اختیار رهبری و نهادهای تحت امر رهبری مانند دستگاه قضایی، نیروهای مسلح و به خصوص سپاه پاسداران و نیز بنیادها و ستادها و شوراهایی است که خود را دارای اختیار اجرایی میدانند.

فقط ذکر این نکته را نیز لازم میدانم که در این جلسه- آن طور که رسانههای ساده لوح و زودباور درباره آن گزارش دادند- کلمات زشت و رکیک رد و بدل نشد. در شهریور ماه امسال، شبکههای اجتماعی و رسانههای مختلف ویدئویی را از دیدار جو بایدن، رئیسجمهوری آمریکا و نفتالی بنت، نخستوزیر رژیم صهیونیستی که پس از دوبار تاخیر درنهایت به مدت ۲۵ دقیقه برگزار شد، منتشر کردند که نشان میداد بایدن میان صحبتهای بنت در حال چرت زدن است. گزارشهای درز کرده در رسانههای انگلیس از نوسازی سلاحهای هستهای و افزایش بودجه نظامی این کشور با وجود افزایش بی سابقه بدهی، رکود و کسری بودجه این کشور حکایت دارد که موجی از انتقادها را در این کشور در پی داشته است. آن نظامی تغییر می کند که بر مبنای انتخابات و آراء مردم نباشد؛ وقتی مردم با صندوق آراء مسئولین خودشان را انتخاب میکنند، یعنی تا زمانی که جمهوریت و اسلامیت را خوب حفظ کردیم، این نظام همیشه ثابت است.

این کارشناس روابط بینالملل با اشاره به اهمیت توافقهای نظامی بین ایران و روسیه، گفت: نکته مهم دیگر ارتباطات و توافقهای نظامی است. فربد زاوه، دیگر کارشناس صنعت خودرو اما در این رابطه معتقد است: برجام به تنهایی کافی نیست. بر این اساس، چهار فرد مطلع اعلام کردند دونالد ترامپ زمانی که در ماه اکتبر به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان بستری شد، دچار بیماری شدید بود، اما کاخ سفید در آن زمان در این زمینه لاپوشانی کرد. رئیسجمهور پیشین آمریکا ادعاهای خود درباره تقلب در انتخابات را به دادگاهها ارائه کرد اما این ادعاها توسط دادگاهها رد شدند. ساعت 24 – ولادیمیرساژین خاورشناس مطرح روس در باره شتاب نداشتن بایدن به برجام در اسپوتنیک فارسی نوشته است: اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور ، رهبری ایران را مجبور می کند تا با ایالات متحده وارد گفتگو شود. میدل ایست مانیتور در این رابطه مینویسد: بالاخره “جو بایدن” رئیس جمهور جدید آمریکا، با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، تماس تلفنی گرفت و به جنجالها در این رابطه خاتمه داد. بایدن در پاسخ به این سوال که چیزی برای گفتن وجود دارد، اضافه کرد: چیزهای زیادی برای صحبت کردن هست.

حجتالاسلام محمدی امروز در مراسم آیین افتتاح و آغاز عملیات اجرایی بزرگترین پروژه محرومیتزدایی بنیاد مستضعفان به ارزش ۳ هزار میلیارد تومان اظهار کرد: در آستانه حلول دهه مبارک فجر قرار داریم. به نوشته پایگاه اینترنتی روزنامه ایندیپندنت، راب در مصاحبهای خاطرنشان کرد: ”تمرکز من بر کار با دولت جدید (آمریکا) معطوف است.“ او اضافه کرد: ”روز گذشته من با بلینکن درباره همکاریها در زمینههای مختلف گفتوگو کردم. او معتقد بود که کار بین ساعت ۱۰ تا ۱۰:۳۰ شب تمام شده بود. کار تمام شده بود.» ترامپ پیش از این گفته آن دسته از آرا که در شب انتخابات شمرده میشوند آرای قانونی هستند و آرای شمارششده، بعد از این زمان، غیرقانونی و تقلبی هستند. بعدا کاخ سفید تصریح کرد که منظور رئیسجمهور آمریکا دوحه بوده است. به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی به مردم عرض میکنم که برنامه ما همچنان برنامه صلحآمیز است. گفتوگوها چند دقیقه دیگر و تا حدود ساعت 10 صبح طول کشید تا این که به کلی گفتم: «جان، ما باید به اتاق بیضی برویم تا درباره عربستان صحبت کنیم.» قصد داشتم با این جمله به همه یادآوری کنم که سایر مسائل جهان هنوز تمام نشده است و همه چیز موضوع مهاجرت نیست.