اثر رشد جمعیت، سرمایه انسانی و مصرف فرآوردههای نفتی بر آلودگی محیط-زیست در ایران

درآمد کانادا از صادرات نفت در سال 2017 به 54 میلیارد دلار می رسید . از سال 1397 روند نزولی کاهش سهم نفت در کل تولید، آغاز شد که با تشدید تحریم ها در سال 1398 به 7.3 درصد و در سال 1399 هم به حدود 5 درصد رسید.

کل درآمدهای نفتی کشور شامل نفت و میعانات گازی و فرآوردههای نفتی در بازه زمانی ۹۲ تا رقم محاسبه شده برای ۴ ماهه اول سال ۹۹ بالغ بر ۳۶۴ میلیارد و ۴۹۸ میلیون دلار بود که از این میزان سهم دولت (۶۵.۵ درصد) ۲۴۰ میلیارد و ۱۸۹ میلیون دلار و همچنین سهم ۱۴.۵ درصد شرکت ملی نفت ۵۲ میلیارد ۶۵۲ میلیون دلار تا پایان سال ۹۸ گزارش شد.

مروری بر آمار فروش نفت در دولت روحانی نشان می دهد وی نیز طالع نفتی بلندی نداشته است . طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، عربستان سعودی ششمین تولیدکننده بزرگ گاز طبیعی در جهان پس از روسیه، ایران، قطر، آمریکا و ترکمنستان در سال ۲۰۲۰ بود.

اقدامات ترامپ در خروج از برجام و اعلام اجرای تحریم های جدید آمریکا علیه ایران، بار دیگر این احتمال را ایجاد مطرح کرده که ممکن است صادرات نفت ایران با کاهش روبرو شود . در عین حال اروپا این بار با ایستادن رد کنار ایران مانع از اجرای کامل برنامه آمریکا شده است.

بحث نفت و صادرات نفت ایران این روزها بار دیگر بر سر زبان ها افتاده است . وقتى تولید افزایش پیدا کند درآمد مالیاتى نیز بالا مى رود بنابراین از سویى درآمدهاى دولت بالا رفته و از طرفى هزینه هاى دولت کاهش مى یابد و از این طریق وابستگى دولت به درآمد نفت خام کاهش خواهد یافت و این موضوع نیز در برنامه چهارم دیده شده، از 8 درصد رشد اقتصادى سالیانه کشور باید 5/3 واحد درصد آن از محل رشد بهره ورى عوامل تولید باشد.

خوششانسترین رییس جمهور در این حوزه همچنان احمدی نژاد است و به نظر می رسد تا سالیان طولانی دولت وی صفت پردرآمدترین دولت نفتی تاریخ را حفظ نماید . چنانچه در طی سال­های مورد آزمون، شرکت­هایی از تابلوی بورس خارج شده باشند، شاخص­های محاسبه شده توسط بورس از این بابت تعدیل شده است. اقتصاد از تعداد بیشماری شرکت و بنگاه اقتصادی تشکیل شده که خدمات و کالاهای مورد استفاده شما را ارائه و تولید میکنند.

در صورت پایینتر بودن قیمت از هزینه کل متوسط، شرکت دچار ضرر میشود. نتایج تحقیق نشان می­دهد که در کشور ایران به عنوان یکی از کشورهای صادرکننده نفت، شوک­های نفتی اثری نامتقارن بر رشد اقتصادی بر جای می­گذارند، به این معنا که کاهش قیمت نفت، بیش از افزایش آن بر تولید ناخالص داخلی اثر می­گذارد.

با این حال، پول، چیزی بیشتر از یک تکه کاغذ است. هواداران دولت با استدلال افزایش تورم، این موضوع را توجیه میکنند، این درحالی است که تورم در حوزه یورو طی این سالها کمتر به بیش از دودرصد رسیده است. در این شرایط این احتمال وجود دارد که ۶۰ هزار میلیارد تومان پیشبینی شده برای پروژههای عمرانی فقط از محل صادرات نفت خام باشد و منابع دیگر از جمله درآمد ناشی از صادرات میعانات گازی در بخشهای دیگر بودجه هزینه شود؛ از اینرو درآمدهای نفتی دولت در بودجه سال آینده میتواند بیش از رقم ۶۰ هزار میلیاردی باشد که اکنون برای پروژههای عمرانی تعریف شده است.در مجموع، درآمدهای ناشی از نفت و فرآوردههای آن در بودجه سال آینده نسبت به سال جاری و سال گذشته کمتر پیشبینی میشود.

گروه اقتصادی: در حالی گفته شده در سال آینده تمامی درآمد نفت برای پروژههای عمرانی سرمایهگذاری میشود که اعلام منابع ۶۰ هزار میلیاردی برای این بخش، این تصور را ایجاد میکند که احتمالا درآمد نفتی در همین حد است؛ درصورتیکه این عدد میتواند فقط درآمد ناشی از صادرات نفت خام باشد و با توجه به درآمد ناشی از فرآوردهها و میعانات گازی و افزایش نرخ دلار در بودجه ۹۹، مجموع درآمد نفتی بیش از این خواهد بود.

پس شروع به از دست دادن نقدینگی برای کسب دارایی، یا جابهجایی پول با دارایی میکنند، این پول از یک بازار دارایی مثل طلا و ارز به بازار دیگر مثل ملک و اتومبیل و کالا منتقل میشود و در هر گردش قیمتها را بالا میبرد.

ب- کشور ما در شرایط فعلی برای نگهداشت یا ارتقای ارزش پول ملی دو راهکار مختلف در مقابل خود دارد؛ اول: تزریق و ادامه روند معیوب دلارهای نفتی به اقتصاد. پول به تولید و بهرهوری مرتبط است و با رشد میزان پولهای چاپ شده، ما دیدگاه درست نسبت به پول را از دست دادهایم. بنابراین، منع مصرف مواد مخدر جرایم مرتبط با مواد مخدر را افزایش میدهد.

اگر چه رابطه­ی بین نرخ تورم و شاخص بازده سهام، مثبت است، اما به دلیل این که این افزایش به علت جبران کاهش سود واقعی است، بنابراین توصیه می­شود که تصمیم­گیران و سیاست­گذاران اقتصادی، در هنگام تدوین سیاستهای پولی و مالی در سطح کلان، آثار ناشی از تصمیمات مزبور را بر شاخص­های بازار سهام و سایر بازارهای مالی دیگر، مد نظر قرار دهند.

در فصل نخست 1400 سهم نفت از کل تولید به حدود 6 درصد نزدیک شد و سهم این بخش از کل صادرات کالایی حتی به 50 درصد هم رسید. به گزارش ایلنا از اتاق بازرگانی تهران، طی دهه 1390 میانگین سهم بخش استخراج نفت، گاز و پالایش نفت در تولید ناخالص داخلی ایران حدود 12.6 درصد بود که بالاترین سهم در این دهه مربوط به سال 1390 با رقم 20.6 درصد است.

حال سوال اینجاست که چه کسی باید پاسخگوی حیفومیل درآمدهای عظیم نفتی طی این هشت سال باشد که نهتنها به بهترشدن معیشت مردم کمکی نکرد، بلکه اوضاع را به آنچه همه در جریان آن هستند تبدیل کرد. بر این اساس هر چند در گام اول ترامپ اعلام کرد صفر شدن درآمدهای ارزی ایران را هدفگذاری کرده است اما با شکست آشکار نسبت به اعمال معافیت برای هشت کشور اقدام نمود .

بر اساس این گزارش ، هر چند در سال ۱۳۹۲ ، میزان درآمد نفتی ایران برابر با ۶۴ میلیارد و ۵۴۰ میلیون دلار بود اما این رقم در سال ۱۳۹۳ به ۵۵ میلیارد و ۴۰۶ میلیون دلار کاهش یافت .